27 Eylül 2004 21:00

Cihangir'de bir sanat galerisi...

Eylül ayıyla birlikte yaz dönemini geride bırakan sanat galerileri yeniden sezona başlama çalışmalarına girişti.

Paylaş
Eylül ayıyla birlikte yaz dönemini geride bırakan sanat galerileri yeniden sezona başlama çalışmalarına girişti. Cihangir Sanat Galerisi de bunlardan biri. Fakat Cihangir sanat galerisi tanınmış ressamlardan ziyade daha çok adı pek duyulmamış, ama resmi bir yaşam biçimi haline getirmiş, şimdiye değin sergi açamamış sanatçıları tanıtan, çalışmalarını sergileyen bir galeri olma özelliğini taşıyor. Büyük galerilere girme olanağı olmayan amatör ressamların çalışmalarını meraklılarına sunuyor. Bu durumun genç ressamlara bir katkı olacağını da düşünen galerinin sahibi Murat Bal, "Kuruluş itibariyle karşı sanat dediğimiz veya kıyıda köşede kalmış kendini ifade edememiş insanların çalışmalarını sergileyeceği bir galeri olarak, bir mekân olarak tasarladık burayı" diyor. Sadece bir galeri değil kafesiyle, kitaplığıyla bir buluşma yeri olarak da tasarlanmış. Bal, mekânı söyleşiler, resim ve atölye çalışmalarıyla zenginleştirmeye çalışıyor. Resimle uğraşanların kaynak kitaplar da bulabileceği bir kitaplık da içinde barındıran galeride resim kursu da veriliyor.

Maaş resimlere "Biz ciddi anlamda sanatıçıyı insanlarla buluşturmak isteyen bir galeri olmayı amaçladık. Kenar mahallelerdeki boşluk son derece büyük. Varoşlara sanatsal kültürel çalışmalar ulaşmıyor. Orda yaşayan insanların da ciddi anlamda bir açlığı var. Oraya da gitmek gerekiyor. Hele resim için böyle bir şey çok daha zor." diyen Bal'ın kendisi de resim koleksiyonculuğu yapıyor. Toplumcu sanatçıların tablolarını biriktiren Bal'ın resim galerilerinde başlayan serüveni de oldukça ilginç. Eskiden beridir galeri takip eden Bal'ın, bir gün gittiği bir resim galerisinde bir tablo satın almasıyla başlamış her şey. "100 milyonluk maaşımın 20'sini rahatlıkla galerilere gidip veriyordum" diyen Bal bunun daha çok kültürel bir açlıktan kaynaklandığını düşünüyor. Bal bundan sonra da, bir elektrik kurumunda çalışırken aldığı maaşı resme yatırmaya başlamış, kimi zaman bu maaşın tamamını galerilerde tablolara verdiği olmuş.

İlk tablo "Hayatımda ilk defa bir galeriye gittiğimde, oradaki ressam beğendiğim bir resmi yarı fiyatına bana verdi. Ben de böylece hayatımda ilk defa bir tablo satın almış oldum." Bu olayın kendisini çok mutlu ettiğini söyleyen Bal'da bu durum bir tutkuya dönüşüyor. Kendisi resim yapmayan Bal, işin yalnızca galericilik kısmıyla uğraşıyor. Galerilere gidip ilk tablolarını satın almaya başladığında çevresindeki insanların buna çok şaşırdığını söylüyor. Bu kadar parayı nasıl bu resimlere veriyorsun diye kızıp alay edenler olsa da o bu işi bir tutku olarak sürdürmüş. Kültür-sanat hizmeti yapanlara kolaylık sağlanması gerektiğine inanan Bal, "Sanata ilgi ülkemizde az, resme değer veren yeterli bilinç oluşmadı henüz. Burada bir nevi kültür-sanat misyonerliği yapıyorsun. Birçok olanaktan yoksunuz. Aslında acil olarak sanat merkezlerinin bir çatı altında toplanması gerekiyor. Büyük holdinglerin, bankaların galerilerine karşı bir duruş içinde yerimizi belirlememiz şart. Bir çatı örgütlenmesi başarılabilinirse daha farklı şeyler yapılabilir. Bir dayanışma ortamı oluşur. Yeni ressamlara ulaşılır."

Karma sergi açılıyor Cihangir sanat galerisi 2 Ekim'de başlayacak bir karma resim sergisiyle sezonu açacak. 20 Ekim'e değin sürecek olan karma sergide, Hakkı Sabancalı, Dimitri Savastin, Birsen Apça, Cengiz Uğur, Tarık Sipahi, Cornella Arbaoui ve Melih Gaziler'in eserleri yer alacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Avrupa filmleri Türkiye turunda

SONRAKİ HABER

Eurimages'ın yedi filmi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...