28 Eylül 2004 01:00

Balkanlar'da istihbarat savaşları

İngiltere'nin Balkanlar'da yürüttüğü istihbarat faaliyetleri umulmadık bir darbe aldı. Bölgedeki yayın organları bazı MI6 ajanlarının adlarını ifşa edince, söz konusu ajanlar apar topar geri çekildi.

Paylaş
İngiltere'nin Balkanlar'da yürüttüğü istihbarat faaliyetleri umulmadık bir darbe aldı. Bölgedeki yayın organları bazı MI6 ajanlarının adlarını ifşa edince, söz konusu ajanlar apar topar geri çekildi. Yabancı ülkelerde casusluk yapan MI6'nın Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki istasyon şefi Anthony Monckton ve Bosna'nın başkenti Saraybosna'daki istihbarat şefi, deşifre oldu. Bosna'daki üçüncü bir ajan da, Bosna Yüksek Temsilciliği'ndeki görevinden ayrıldı. Monckton'un, özellikle Batı yanlısı Başbakan Zoran Cinciç'in geçen yıl öldürülmesi ile ilgili araştırma yaptığı öne sürüldü. Monckton'un ismi, görevi, fotoğrafı ve kartviziti, Sırp dergisi Nedelnji Telegraf'ın kapağında yayınlandı. Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'teki iki ajanın kimliği de açığa çıkarıldı.

Yerel istihbaratın rahatsızlığı Gözlemciler, beş ajanın deşifre olmasının, bölge ülkelerindeki istihbarat örgütlerinin işi olabileceğini öne sürüyor. Bu örgütler içindeki bazı çevrelerin, ajanların 'savaş suçlularını yakalama' kisvesi altında yürüttüğü faaliyetlerden rahatsız olduğu belirtildi. İngiliz ajanları ile yerel istihbarat örgütleri arasındaki anlaşmazlık, ilk olarak geçen şubat ayında su yüzüne çıkmıştı. Bu tarihte, Sırp istihbaratının iki numaralı ismi olan Zoran Miyatoviç, içinde Monckton'un adı ve fotoğrafı olan bir kitap yayınladı.

Kirli pazarlık Hırvatistan-İngiltere ilişkileri de, geçen nisan ayına dek gergindi. Çünkü İngiltere, Hırvatistan'ın AB'ye girmesine karşı çıkıyordu. Ancak nisan ayında bu itiraz birden geri çekildi. Çünkü Hırvat hükümeti, MI6'nın ülkede faaliyet yürütmesine izin verdi. Bu pazarlığın ayrıntıları yaz aylarında medyaya yansıdı. Hırvat hükümeti, kirli anlaşmayı sızdıran kişinin, eski istihbarat şefi Franjo Turek olduğunu ilan etti. Turek, MI6'nın ülkede at oynatmasına karşı çıktığı için görevden alınmıştı. Onun koltuğuna, İngilizlere 'sıcak' bakan Josko Podbevsek getirildi. Ancak MI6 öyle ileri gitti ki, Hırvat hükümet yetkililerinin dahi, telefonlarını kullanırken 'MI6 tarafından dinlendiklerini' düşündüğü belirtiliyor. Sırbistan ve Hırvatistan'da bürokrasi içinde İngilizlere büyüyen tepki, aşağı yukarı aynı zamanlarda patladı ve MI6 ajanlarının isim ve fotoğrafları medyaya sızmaya başladı. Sırp Nedelnji Telegraf gazetesi, konuyu iki hafta üst üste kapak yaptı. Ardından Hırvat dergisi Nacional, "İngiliz Casuslar Hırvatistan'ı İşgal Etti" adında bir kapak haberi yaptı. Bosna'daki ajanları deşifre eden, Slobodna Bosna dergisi oldu. Dergi, MI6'nın Bosna'daki birçok siyasetçinin iletişimini takip ettiğini yazdı.

ÖNCEKİ HABER

İkinci el kitaplar kapışılıyor...

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa