25 Eylül 2004 21:00

İşçileri birbirlerine düşürme girişimi

Amerikan tekeli GM, 'Almanya veya İsveç'teki iki fabrikadan birini kapatacağını' duyurdu. Alman ve İsveçli işçiler karşı karşıya getirilmek isteniyor.

Paylaş
En büyük otomotiv tekellerinden General Motors (GM), bir süre önce Almanya'nın Rüsselsheim'daki Opel veya İsveç'in Trollhettan kentindeki Saab fabrikalarından birini kapatıp, üretimi tek merkezde sürdürme kararı aldı. Fabrikalardan hangisinin kapatılacağına önümüzdeki yıl karar verilecek. GM yönetimi İsveç'teki fabrikanın kapatılmasına karar verirse Saab fabrikasında çalışan 6000 işçinin yanı sıra, Saab'a parça üreten işyerlerinde çalışan emekçiler de işlerini kaybedecek. Böylelikle işten atılanların sayısı 15 bini bulacak.

Tekellerin savaşı İsveç'te otomotiv sektörü son 50 yıl içerisinde büyük ilerlemeler kayderek en önemli sanayi haline geldi. Sektörün toplam ihracattaki payı yüzde 15 civarında. Halen 140 bin işçi, otomotiv fabrikaları ve bu fabrikalara parça üreten işyerlerinde çalışıyor. Otomotiv pazarında giderek artan tekeller arası rekabet, büyüklerin küçükleri yutması ile sonuçlandı. Volvo ve Saab gibi İsveç tekelleri, ABD tekelleri tarafından satın alındı. Volvo Ford'un hakimiyetine girerken GM, 2000'de Saab'ın tamamını satın aldı. Saab'a ait fabrikalarda üretim temposu arttırıldı. Malmö'de 1000 işçinin çalıştığı fabrika kapatıldı. İşçi sayısının azaltılmasına karşın, otomobil üretimi yılda 120 bine yükseldi.

Yük işçinin sırtına ABD'deki GM yöneticileri, önümüzdeki yıl hangi fabrikanın kapatılacağına karar verecek. Saab Genel Müdürü Peter Augustsson, General Motors'un taleplerini hayata geçirmek için fabrikada yapılması düşünülen değişiklikleri şöyle sıraladı:
 • Üretim temposu yüzde 50 artırılacak. Saatte üretilen otomobil sayısı 40-42'den 60'a yükselecek.
 • Üçüncü vardiya uygulamasına geçilecek.
 • İşçiler "gönüllü" olarak yılda 10 kez cumartesi günleri fazla mesai yapacaklar.
 • Fabrikada hastalık izni yapanların oranı yüzde 7'den önce yüzde 3,5'a, sonra yüzde 2'ye düşürülecek. Genel Müdür, işçi ücretlerinde indirimlere gidilebileceğini de ima etti ve ardından işçilerin ek ücret almadan haftada üç saat daha fazla çalışmalarını istedi.

  İşçiler tartışıyor Saab işçileri ise, GM'nin Alman ve İsveç işçilerini karşı karşıya getirme girişimlerine tepki gösterdi. Sendika yöneticilerini gerekli tepkiyi göstermedikleri için eleştiren işçiler, GM'nin oyunlarını bozmak için Alman ve İsveç sendikalarının ortak hareket etmelerini istediler. Göteborg'daki Volvo fabrikalarında çalışan işçiler, Saab işçilerine bir mektup yazarak, ortak mücadele isteklerini dile getirdiler. Mektupta, "Alman işçilerine karşı bizi kullanmalarına izin vermemeliyiz. Düşmanımız Almanya'da değil, ABD'dedir. Onun için talebimiz hiçbir fabrikanın kapatılmaması olmalıdır. GM'un isteklerine boyun eğerek, kazanılmış haklardan vazgeçerek fabrikanın kapanmasını engelleyemeyiz. Kapatmayı engellemenin yolu, zora zorla karşılık vermek ve direnmekten geçer" denildi.

 • ÖNCEKİ HABER

  1500 katrilyonluk servet

  SONRAKİ HABER

  Adana'da ifade özgürlüğünü kullamanın bilançosu: 11 ayda bin 12 soruşturma

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa