25 Eylül 2004 21:00

1500 katrilyonluk servet

ABD'nin en zengin 400 kişisi, toplam servetlerini 45 milyar dolar artırarak 1 trilyon dolara çıkardı. Bu da, 400 kişide tam 1500 katrilyon liranın toplanması demek.

Paylaş
Geride bıraktığımız yıl içinde, sanayileşmiş ülkeler başta olmak üzere çeşitli ülkeleri etkisi altına alan ekonomik kriz ve durgunluk, ABD'nin en zengin patronlarını etkilemiş görünmüyor. Forbes dergisi, geleneksel "ABD'nin en zengin 400 kişisi" listesini yayınladı. Listede ilk dikkati çeken, en zengin Amerikalıların toplam net servetinin, geçen yıla oranla tam 45 milyar dolar arttığı ve 1 trilyon dolara (1.5 kentrilyon TL, veya 1500 katrilyon TL) ulaşması.

Bill Gates birinci En zenginler listesinde ilk iki sırayı, geçen yıllarda olduğu gibi Microsoft patronu Bill Gates (48 milyar dolar) ve spekülatör-yatırımcı Warren Buffett (41 milyar dolar) aldı. Üçüncü sırada, yine spekülatör ve Microsoft yöneticilerinden Paul Allen (20 milyar dolar) bulunuyor. Bu üç kişinin toplam serveti, 109 milyar doları buldu. Bu yıl, Disney patronu Michael Eisner ve borsa spekülatörü Theotore Forstmann'ın ilk 400 listesinden düştüğü görüldü. Buna karşılık, perakende satış devi Wal-Mart'ın patron ve varislerinden 5 kişi birden, ilk 10'da yer aldı. İlk 10'un yarısını ele geçiren Wal-Mart, böylece listenin 'gizli birincisi' oldu. Çünkü bu 5 kişinin toplam serveti, 90 milyar dolarla Bill Gates'i ikiye katlıyor.

Soros da listede Listede, geçen yıl olmayan 45 yeni isim yer alıyor. Bunlar arasında en dikkat çeken isimler, internet arama motoru Google'un kurucusu "genç milyarderler" Sergey Brin ve Larry Page. Tanınmış spekülatör George Soros, 7.2 milyar dolarlık servetiyle 24. sırada yer aldı.

ÖNCEKİ HABER

MEKTUP

SONRAKİ HABER

Ali Tütmez mezarı başında anıldı: Yeri doldurulamaz bir boşluk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa