25 Eylül 2004 01:00

İncirlik'i resmen istediler

ABD, Ortadoğu'ya yönelik saldırılarda merkez üs olarak kullanmak istediği İncirlik'i resmen Türkiye'den istedi. Pentagon'dan gelen heyet Genelkurmay Başkanlığı ile bu üsse 48 adet F-16 savaş uçağı yerleştirmek istediklerini bildirdiler.

Paylaş
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, İncirlik Üssü'nü yeni askeri yığınak yapılması için resmen istedi. ABD İncirlik'e 48 adet F-19 savaş uçağı konuşlandırmak istiyor. Pentagon'dan üst düzey bir askeri heyet sürpriz bir şekilde Ankara'ya geldi. ABD Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ian Verezesisky başkanlığındaki heyet, Türkiye'ye çarşamba günü geldi. Genelkurmay karargâhındaki görüşmeler ise gün boyu devam etti. Edinilen bilgiye göre görüşmelerde Kuzey Irak'taki PKK varlığı, İncirlik'in statüsü ve Irak başta olmak üzere bölgesel sorunlar ele alındı. Askeri çevreler, söz konusu toplantının bu yıl iki ülke arasında Ankara'da yapılacak yüksek düzeyde ortak savunma grubu toplantısının gündemini belirlemeye dönük ön toplantı amacı taşıdığını belirttiler. Toplantılarda ABD tarafının İncirlik'in statüsünün yeniden gözden geçirilmesi ve bu kapsamda 48 adet F-16 savaş uçağının yeniden İncirlik'e konuşlandırılması talebini resmen masaya getirdiği belirtiliyor.

Ortak savunma grubu toplantısı Askeri kaynaklar toplantılara devam edileceğini ancak bu toplantılarda herhangi bir karar alınmasının söz konusu olmadığını, asıl kapsamlı görüşmelerin yılbaşına kadar toplanacak yüksek düzeyli ortak savunma grubu toplantısında ele alınacağını kaydettiler.


BAŞBAKAN'A SORULAR CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, 1 Eylül 2004 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan bir tebliğ ile 1 Mart 2003 tarihinde Meclis tarafından reddedilen tezkerenin bir benzerinin yürürlüğe konulduğunu iddia etti. "ABD'ye Ait Destek Hamulesinin (yüklerinin) İthal/İhraç ve Ülke İçi Nakil ve Tevziine Dair Tebliği"ne göre, ABD'nin, Türkiye'nin 7 deniz limanı ile 6 Hava limanını kullanarak silah, mühimmat, ana teçhizat kalemlerini ithal ve ihraç edebileceğini kaydeden Karademir, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şu soruları yöneltti:
 • ABD'nin Türkiye'ye ithal ve buradan da ihraç edeceği askeri malzeme, teçhizat, ikmal maddeleri ve eşyalarının miktar ve Türkiye'de kalış süreleri nedir?
 • ABD'nin tebliğde sözü edilen ve Türkiye'ye sokulacak malzemeleri hangi ülkelere gönderilecektir?
 • ABD, ülkemize getirdiği silah ve mühimmatı, BM'nin dahi uluslararası hukuka uygun bulmadığı Irak savaşı için kullanacak mıdır?
 • ABD varlığının tüm ihtiyaçları sadece birkaç noktadan yapılması yeterli iken, ülkemizdeki 7 liman ve 6 havaalanının hizmete açılması ülkemize sokulmak istenen silah, teçhizat ye mühimmatın çokluğunu veya büyüklüğünü göstermektedir? Şayet öyle ise ülkemize sokulacak bu silah ve malzemeler nerelerde kullanılacaktır?

 • ÖNCEKİ HABER

  İstanbul 1935

  SONRAKİ HABER

  Kılıçdaroğlu: kürtçe için yasal düzenleme yapılmalı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa