24 Eylül 2004 21:00

Çocuğa işkence yapıldı

Kaçak sigara sattığı gerekçesiyle gözaltına alınan T.K.(15) adlı çocuğun, Van Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi'nde işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddia edildi. İşkenceye tepki gösteren baba da gözaltına alındı.

Paylaş
Van Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Şubesi polisleri tarafından, 2 karton kaçak sigara sattığı gerekçesiyle 22 Eylül tarihinde gözaltına alınan T.K.'nın işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı ileri sürüldü. T.K.'nın gözaltına alındığına dair nezaret defterine kayıt yaptırmayan polislerin, K'nın saçından tutarak duvarlara vurduğu iddia edildi. Aldığı darbeler sonucu kafasında ve burnunda kanamalar meydana gelen K.'nın götürüldüğü Van Devlet Hastanesi'nde muayene edilmeden geri gönderildiği bildirildi. T.K.'nın avukatı Murat Timur yaşananları şöyle anlattı: "Çocuk Şubesi'ne bağlı polisler K.'yı saçından tutup duvara vurdu. Bunun üzerine burnu ve kafasında kanama meydana geldi. Polisler şubede K.'nın gömleğini ve burnunu lavaboda yıkattılar. Van Devlet Hastanesi'ne götürülen müvekkilim, Dr. Cumali Çelik tarafından muayene edildi. Ancak doktor, odada bulunan polisleri dışarı çıkaramadı ve sadece K'ya bir şeyinin olup olmadığını sordu.Darp izinin olup olmadığını belirlemek için müvekkilimin elbiselerini çıkartması gerekirdi, bunu dahi yapmadı." T.K.'nın gözaltına alınmasından sonra savcılığın talimatına rağmen müvekkilinin serbest bırakılmadığını söyleyen Av. Timur, "Savcılığın talimatıyla T.K. serbest bırakılmadı ve hürriyeti kısıtlandı. Ayrıca karakolda kötü muameleye maruz kaldı ve 24 saat boyunca aç ve susuz bırakıldı" dedi.

Baba da gözaltında Gözaltındaki sorgusunun tamamlanmasının ardından dün savcılığa çıkarılan müvekkilinin kafasında şişliklerin olduğunu ve hâlâ gömleğinin üzerinde kan izlerinin bulunduğunu belirten Av. Timur, savcının K.'yı tekrar hastaneye gönderdiğini söyledi. Av. Timur, T.K.'yı muayene eden doktorların, müvekkilinin kafasındaki şişlikleri hazırladıkları rapora yansıttığına dikkat çekti. Müvekkilinin babası Şahabettin K.'nın savcılıkta, polisler hakkında davacı olduğunu belirtmesi üzerine gözaltına alındığını ve Emniyet Müdürlüğü'ne götürülerek ifadesinin alındığını anlatan Av. Timur, Çocuk Şubesi polisleri ve Van Devlet Hastanesi'nde görevli Dr. Cumali Çelik'in görevini kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.


HEVSEL DAVASI BAŞLADI:'İŞKENCE İLE YALAN İFADE VERDİM' Hevsel Bahçeleri'nde başlatılan operasyon sonrası tutuklanan 6 kişi hakim karşısına çıktı. Üzerlerine atılı suçlamaları reddeden sanıklardan Servet Özgün, gözaltında suçlamaları kabul etmesi için kendisine silah doğrultularak ateş edildiğini ve işkenceye maruz kaldığını iddia etti. 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu yargılanan Servet Özgün, Ömer Çakar, Murat Özgün, Mehmet İhsan Denk, Mehmet Emin Sevinç ve Geziban Sevinç hazır bulundu. İfadeleri alınan sanıklardan Servet Özgün, Mardinkapı semtinde polis noktası olayına katılmadığını, eylemin ertesi günü teslim olmasına rağmen daha sonra teslim olmuş gibi tutanak tutulduğunu söyledi. Yakalandıktan sonra kendisine çok ağır işkence yapıldığını ve suçlamaları kabul etmemesi durumunda ölüm ile tehdit edildiğini anlatan Özgün, kendisine silah doğrultularak ateş edildiğini söyledi. Üzerindeki tüm elbiselerin parçalandığını ve işkencenin belli olmaması için kendisine pantolon ve tişört gibi giysilerin alındığını belirten Özgün, yöneltilen suçlamaları işkence ve ölüm tehdidi altında kabul ettiğini ve akrabaları üzerine yalan ifade vermek zorunda kaldığını anlattı. Özgün'den sonra ifadeleri alınan Ömer Çakar, Murat Özgün, Mehmet İhsan Denk, Mehmet Emin Sevinç ve Geziban Sevinç adlı tutuklu sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları reddederek, beraatlerini istedi. Beraat istemini reddeden mahkeme, duruşmayı 11 Kasım'a erteledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İskenderun'u temizleyin mitingi

SONRAKİ HABER

Kameralı takip

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...