23 Eylül 2004 21:00

Sarigazi'de define aranınca...

Geçtiğimiz hafta Sarıgazi'de ilginç bir define arama olayı yaşandı. Definenin arandığı yer kadar, defineyi arayanların kimlikleri de oldukça ilginç.

Paylaş
Geçtiğimiz günlerde gece yarısı, Sarıgazi Ticaret Meslek Lisesi 19 Mayıs Gençlik Parkı, kimliği sonradan jandarma tarfından belirlenen altı kişi tarafından define aramak için kazıldı. Yaklaşık yarım metre kadar yeri kazan bu altı kişiden biri gözcülük yapıyor, bir diğeri sürekli Kuran okuyor ve kalan dört kişide etrafı binalarla çevrili okul bahçesinde önceden belirledikleri yeri kazmalıyordu. Ancak daha yarım metre bile kazamadan jandarma olay yerine gelerek, bu kişileri apar topar alıp götürdü. Gece birtakım sesler duyarak uyandıklarını belirten mahalle sakinleri, olayın gece saat üç sularında yaşandığını söylüyor. Hazine aramak için yapılan bu kazının ardında ise aslında Türkiye'nin gerçekleri yatıyor. Ne de olsa bu uğurda ülkemizin birçok yeri delik deşik edilmiştir.

Askerlerin mezarı Kazılan yerin, 60. Yıl İlköğretim Okulu'nda okuyan öğrencileri için yakın zamana dek ayrı bir önemi vardı. Öyleki öğrencilerden kimse ne zaman düştüğünü bilmese de, buraya bir askeri helikopterin düştüğüne ve birçok askerin öldüğüne inanırdı. Gerçekten etrafı beton duvarlarla çevrilmiş bu küçük bahçede insana ancak mezar olabileceğini düşündürecek bir toprak yığını bulunuyordu. Bu toprak yükseltisi ya mezar olabilirdi ya da belediye tarafından tesadüfen bu hale getirilmişti. Okul duvarlarından atlayıp cuma günleri İstiklal Marşı'ndan kaçan öğrenciler, bu mezarın üzerine basmamaya çalışarak buradan mahalleye aralarına tüyerlerdi. Ayrıca bütün öğrenciler adlarını ve nereli olduklarını bilmedikleri askerlerin düştüğü bu yere üzüntü ve saygıyla bakarlardı. Kimse o bahçeye girmez, bahçedeki ağaçlara tırmananlarsa mezarın üzerine atlamamaya dikkat ederlerdi. Fakat burada böyle bir olayın olup olmadığını, gerçekten de askerlerin ölüp ölmediğini aslında hiç kimse bilmiyordu. Bununla birlikte mahallede oturan halkta bu mezarlara daha kutsal bir görev biçmişti. Öyleki kadınlar toprak yığınının yanı başındaki kurumuş söğüt ağaçlarına çaput bağlayıp dilekte buluyordu.

Sarıgazi'nin hikâyesi Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u feht etmeye gelirken, bugün Sarıgazi'nin olduğu yerde, padişahla birçok savaşa girdikten sonra sağ salim çıkıp gazi olmuş yaşlı bir asker ölür. Ve mezarı öldüğü yere yapılır. O günden sonra da, buraya bu gazinin adından dolayı Sarıgazi adı verilir. Ancak daha sonra mezarın yeri ilerideki cami avlusuna alınıp türbe haline getirilince, iki ayrı yerde gazinin mezarı ortaya çıkmış. İşte definecilerin gece gelip altın aradığı bu yer aynı zamanda Sarı Gazi adlı bu yaşlı askerin ilk gömüldüğü yerin tam da kendisi. Aynı zamanda öğrencilerin askeri helikopter düşmüş dediği bahçe. Fakat yine de definecilerin böyle apartmanlar arasında kalmış, gece bile olsa o kadar tenha olmayan bir bölgede altın aramaları için, başka şeyler de biliyor olmaları gerekiyor. İşte olayın en dikkat çekici yanı da burada ortaya çıkıyor zaten. Çünkü kazı yaparken yakalanıp karakola götürülen şahısların açıklanan kimlikleri oldukça ilginç. İddialara göre kazı yapanlar, Sarıgazi AKP meclis üyesinin oğlu ve kardeşi, Sarıgazi Saadet Partisi'nin belde başkanı ve ayrıca üç AKP'li. Türkiye'de ortalıkta dolanan bir yığın defene haritası bulmak mümkün. Bugün internet üzerinden bunlara rahatlıkla ulaşılabiliniyor. Ayrıca yine internet üzerinden define aramak için 'dedektörler' ve benzeri malzemeler de pazarlanıyor. Bu da ülkemizde defineciliğin epey yaygın olduğunu anlatıyor. Bu yaygınlığına bakarak defineciliğe, sayısal loto gibi şans oyunlarının illegali demek yanlış olmaz.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kamu-Sen vizite eylemi yapacak

SONRAKİ HABER

ABD'nin sıçrama tahtaları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...