22 Eylül 2004 21:00

Açlığın sınavı olur mu?

Yokluk, sefalet, acı, özlem, gözyaşı...Yaşar Gürsoy ve ailesinin yaşadıklarının açıklaması bu. İş bulmak için çalmadık kapı, başvurmadık makam bırakmayan Yaşar Gürsoy; "Nerede ne iş verirlerse yaparım.

Paylaş
Yeşiltepe Mahallesi. Geçici 54 Sokak. A1 Blok. Daire 5. Belediye Blokları Ayazağa Şişli. Bu adresteki eve girildiğinde karşınıza çıkan oda salon olarak kullanılıyor. Evde ilk hissedilen genzi yakan rutubet kokusu. Salonda yere serilmiş eski iki çaputun ve iki çekyatın dışında bir şey yok. Bu evde 6 çocuklu Gürsoy ailesi yaşıyor, bütün yoksulluklarıyla. Adeviye Gürsoy pazarda atılanları toplayarak yapıyor yemeklerini. Katıkları ise fırın fırın gezilerek toplanan bayat ekmekler. Geçen kış Ayazağa ormanından toplanan çalı çırpıyı emanet sobalarında yakarak ısınan Gürsoy ailesi bu kış ısınamayacak çünkü artık soba yok.

İşten atıldı ve... Kadıköy Erenköy'de bir fabrikada asgari ücretle güvenlik görevlisi olarak çalışan Yaşar Gürsoy 1 sene önce kriz gerekçe gösterilerek işten atıldı. İşten atıldığı günden bu yana Gürsoy ailesinin başına gelmeyen kalmadı... Gürsoy'un işten atılmasının üzerine birde oturdukları evin satılması eklenince aile sokağa atıldı. Günlerce iş arayan Gürsoy nereye gittiyse eli boş döndü. En sonunda aile Kartal'da çimento fabrikasının yanında bir söğüt ağacının altında yaşamaya başladı. Evin en büyük çocuğu Eser, "Ben burada yaşamam" diyerek ailesinden ayrıldı. Uzun bir süre Eser'den haber alamayan aile 9 ay sonra Yalova Cezaevi'nde buldu oğullarının izini. Söğüt ağacını mesken tutarak bir buçuk ay yaşayan aileyi Kartal Kaymakamlığı görüntüyü bozuyor diye yaka paça Gaziosmanpaşa'ya (GOP) gönderdi. GOP'da inşaat halinde, kapısı penceresi olmayan, yerlerin su içinde olduğu bir eve yerleştirilen aile iki buçuk ay burada kaldı. Bir hafta on gün boyunca her gün bel fıtığı rahatsızlığı olan Adeviye Gürsoy iki çocuğuyla beraber GOP'tan Saraçhane'ye Büyükşehir Belediyesi'ne yürüdü, durumlarına bir çare aramak için. Aile en sonunda Ayazağa Belediye Blokları'nda 150 milyon lira kirası olan bir eve yerleştirildi. Evin tadilatı için 3 milyar borca girildi. 8 aydır Ayazağa'da yaşıyorlar ama 5 aydır kirayı ödeyemiyorlar. 600 milyonluk elektrik cezası, 200 milyonluk su borçları var. Çocukların psikolojileri bozuk. Yaşça daha küçükler artık gece yataklarını ıslatıyorlar.

'Böbreğimi satıyorum' Çalmadık kapı, başvurmadık makam bırakmayan Yaşar Gürsoy 1 senedir iş bulamadı. "Kimse yüzümüze bakmıyor. Devlet kapısına gidiyorum, 'geldiğin yere git' diyorlar. Nerede ne iş verirlerse yaparım. Yeterki çocuklarıma ekmek alıp, çorba kaynatacak parayı kazanayım. Ailemin kurtulması için böbreğimi dalağımı satmaya hazırım..." sözleriyle anlatıyor Gürsoy çaresizliğini. Bir mektupla içinde bulunduğu durumu anlatarak iş arayan Gürsoy başlarını sokabilecek kendilerine ait bir ev istiyor ve ekliyor "köpek kulübesi gibi olsa yeter." Artık çözümü yurt dışında aramaya başladığını belirten Gürsoy, bazı ülkelere dilekçeyle başvuru yaparak sığınma talebinde bulunmuş. "Kabul ederlerse arkama bile bakmadan gideceğim, insanın hayvan kadar değeri yok Türkiye'de" diyor Gürsoy.

Açlığın sınavı Elinde pörsümüş biberlerle odaya gelen Adeviye Gürsoy, "Ben bunları pazardan, çöpten topladım. Hayattan, yaşamaktan bıktım, bezdim. Bunalıma düştüm artık iyice. Kaç aydır çocuğumu görmeye gidemedim. Kaç aydır özlem çekiyorum. Gece uykularını terk ettim. Sinir hapıyla yaşıyorum" diyerek durumlarına isyan ediyor. Çevrelerindeki insanların "Allahın sınavından geçiyorsunuz" sözüne de tepkili AdeviyeGürsoy; "açlığın sınavı olur mu?" Çalıştığı günleri özlemle arıyor Gürsoy; o günleri "asgari ücret alıyorduk ve kimseye muhtaç olmadan yaşıyorduk" diye anlatıyor. Gürsoy'un son sözü ise şu oluyor: "Güvenlik görevlisiyken üzerimde üniformayla işten çıkınca neredeyse eve kadar getiriyorlardı. Ama üniforma çıktı insanlıkta bitti. Bütün iş elbisedeymiş. Ben çocuklarımı okutmak istiyorum başka bir şey istemiyorum."

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hak-İş'in sıkıntısı

SONRAKİ HABER

Yeni hedefleri Samarra

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa