22 Eylül 2004 21:00

Karikatüre tahammülsüz demokrasi!

Erdogan ve hükümetinin "demokrasi rüzgarı" estirdiği bir dönemde, gazetemiz, Erdoğan'ın ABD ilişkilerini açıklayan bir yazı dizisinde yer alan, Sefer Selvi'nin karikatürü nedeniyle 10 milyar lira ödemeye mahkûm edildi.

Paylaş
Demokrasi rüzgarları estirilen bir dönemde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir karikatür nedeniyle gazetemize açtığı dava sonucu Erdoğan haklı görüldü. Gazetemiz avukatlarının karikatürün eleştiri özgürlüğü sınırları içinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtmelerine karşın gazetemiz, Cüneyt Zapsu'nun Erdoğan'ın ABD ilişkilerini kuran adam olduğunu ortaya koyan yazı dizisine çizilen karikatürü yayınladığı için 10 milyar lira ödemeye mahkûm edildi. Başbakan Erdoğan'ın 5 Nisan 2003 tarihli sayımızda karikatüristimiz Sefer Selvi'nin çizdiği karikatür nedeniyle gazetemize açtığı 10 milyar liralık tazminat davasına dün Ankara 20'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam edildi. Gazetemiz avukatları Devrim Avcı ve İlke Işık ile Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin'in katıldığı duruşmada, Şahin'in uyarısı sonucu geçen duruşmada karikatürde yer alan kişilerin tutanağa yanlış şekilde geçirildiği görülerek düzeltildi. Avcı, mahkemeye gazetemizin bilanço örneğini sunarken, karikatürde üstte görülen Cüneyt Zapsu'nun da İstanbul 10'uncu Asliye Hukuk Mahkemesi'nde gazetemize dava açtığı görüldü. Gazetemiz avukatları ile Şahin, Zapsu'nun açtığı davanın etkili bulunmadığını ve ön mesele sayılmasını istediklerini belirttiler. Bunun üzerine Hakim Bülent Çınar, ekim ayında İstanbul'da görülecek bu davanın bekletici sebep sayılmamasına karar vererek duruşmaya devam etti. Erdoğan'ın avukatı Şahin, söz konusu karikatürün Erdoğan'ın kişilik haklarını ihlal ettiğini öne sürerek tazminat talebinin tümüyle kabul edilmesini istedi. Avcı ise, karikatürün eleştiri özgürlüğü sınırları içinde olduğunu yineleyerek, davanın reddini talep etti. Hakim Çınar, talebin bütünüyle kabulüne, 10 milyar liralık manevi tazminatın karikatürün yayınlandığı 5 Nisan 2004 tarihinden itibaren bankalarca uygulanan en yüksek işletme kredisi faiziyle birlikte gazetemiz tarafından ödenmesine karar verdi.

Örnekler sunuldu Davanın bir önceki duruşmasında gazetemiz avukatları, yabancı basında Bush ve Blair hakkında daha ağır eleştiri içeren karikatürleri sunmuşlardı. Avcı tarafından Bush ve Blair'in köpek ve benzeri çeşitli hayvanlara benzetildigi karikatürlerin hiçbir şekilde dava konusu olmadigi belirtilmiş, Yargitay'ın daha önce bozduğu benzer davalar örnek gösterilmişti. Buna rağmen, karikatür eleştiri ve basın özgürlüğü sınırları içinde değerlendirilmeyerek, Erdoğan'ın ABD ile ilişkilerini Zapsu'nun kurduğunu açıklayan gazetemiz, Erdoğan'ın "demokrasi rüzgarı" estirdiği bir dönemde 10 milyar lira ödemeye mahkûm edilmiş oldu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ABD faiz artırdı

SONRAKİ HABER

Düğüne, cenazeye OHAL!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa