23 Eylül 2004 01:00

Umutlar da tükeniyor

DİE'nin anketine göre işsizlerin iş bulma umutları tükendi. Ayrıca ankete katılanlar önümüzdeki dönemde fiyatların daha da artacağını düşünüyor.

Paylaş
Devlet İstatistik Enstitüsü'nün Tüketici Eğilim Anketi halkın iş bulma umutlarının azaldığını ortaya koydu. Ankete katılanların yüzde 37.6'sı 6 aylık dönemde iş bulma olanaklarının azalacağını vurgularken, işsizlik durumunun süreceğine inancı olanların oranı da yüzde 37.8 olarak belirlendi. Ankete katılanların yüzde 76.7'si ise fiyatların 12 aylık dönemde artacağını düşünüyor. Devlet İstatistik Enstitüsü ile Merkez Bankası tarafından her ay ortaklaşa düzenlenen ve tüketicilerin harcama davranış ve beklentilerinin değerlendirildiği, Tüketici Eğilim Anketi'nin ağustos ayı sonuçları açıklandı. 7 bin 612 kişinin katıldığı anket sonuçlarına göre, 2004 yılı Temmuz ayında 105.4 olan Tüketici Güven Endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 3.93 azalarak 101.2 değerine indi. Güven endeksindeki düşüş, tüketicilerin mevcut ve gelecek dönem satın alma güçlerine, gelecek dönem genel ekonomik duruma, iş bulma olanaklarına ve mevcut dönemin dayanıklı tüketim malı satın almak için uygunluğuna dair değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklandı.

Satın alma gücü azalacak Ankete katılanların verdiği yanıtlar çerçevesinde kişinin 6 ay öncesine göre şu andaki satın alma gücü kapsamında, kişilerin geçen aya göre satın alma gücü "çok daha iyi" diyenlerin oranı yüzde 1.9'dan yüzde 1.2'ye, "biraz daha iyi" diyenlerin oranı yüzde 18.4'den yüzde 18.1'e, "aynı diyenlerin" oranı da yüzde 50.1'den yüzde 48.7'ye indi. Aynı dönemde "biraz daha kötü" diyenlerin oranı yüzde 26.2'den yüzde 28.2'ye, "çok daha kötü" diyenlerin oranı da yüzde 3.3'den yüzde 3.5'e çıktı. Kişilerin gelecek 6 aylık dönemdeki satın alma gücüyle ilgili beklentilerinde de gerileme yaşandı. Ankete katılanların 27.9'u 6 aylık dönemin çok daha kötü geçeceğini vurguladı.


EKONOMİ DAHA KÖTÜ OLACAK Kişinin gelecek 3 aylık dönemde Türkiye'nin genel ekonomik durumuna ilişkin beklentileri çerçevesinde, "çok daha iyi olacak" diyenlerin oranı yüzde 2.4'den yüzde 1.6'ya, "biraz daha iyi olacak" diyenlerin oranı da yüzde 29'dan yüzde 23.9'a geriledi. Aynı dönemde "aynı kalacak" diyenlerin oranı yüzde 42.7'den yüzde 44'e, "biraz daha kötü olacak" diyenlerin oranı yüzde 17.4'den yüzde 22'ye, "çok daha kötü olacak" diyenlerin oranı da yüzde 3.1'den yüzde 3.5'e çıktı.

ÖNCEKİ HABER

İsrail'de grev yasaklandı

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa