23 Eylül 2004 01:00

Bağdat'ta kanlı taarruz

ABD ordusu, hava bombardımanı eşliğinde Bağdat'taki Sadr Mahallesi'ne saldırdı. Önceki gece başlayan saldırıda 25 kişi can verdi. Yine Bağdat'ta bir intihar saldırısı düzenlendi.

Paylaş
Amerikan işgal kuvvetleri, Bağdat'ta Şiilerin yaşadığı Sadr semtine önceki akşam büyük bir saldırı başlattı. Hava bombardımanı destekli saldırılarda önceki akşam 15 kişi, dün sabah ise 10 kişi öldü. En az 145 Iraklı da yaralandı.

Şiddetli bombardıman İşgal karşıtı lider Mukteda Sadr'a bağlı milisler, işgalcilere karşı RPG ve tüfeklerle karşı koymaya çalıştı. Bir AP muhabiri, Şii milislerin RPG ile Amerikan devriyesine ateş açmasından sonra C130 tipi bir savaş uçağının bölgeyi yoğun bombardımana tuttuğunu duyurdu. Bu sırada bir helikopter vuruldu ve hasarlı olarak üssüne döndü. Bir tank da yola yerleştirilen bombayla imha edildi. Amerikan ordusu, kayıpları hakkında açıklama yapmadı. Bağdat'ın batısında dün bir de intihar saldırısı düzenlendi. Lüks bir lokantanın önünde bombalı araçla düzenlenen saldırıda 11 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

Helikopter düştü Irak'taki diğer gelişmeler şöyle:
 • Nasıriye yakınlarında ABD helikopteri düştü, 3 asker yaralandı.
 • Tikrit ve El Anbar'da iki ayrı saldırıda 3 Amerikan askeri öldürüldü.
 • ABD'liler, Tevhid ve Cihad örgütünün 'ruhani lideri' olduğu öne sürülen Şeyh Ebu Anas El Şami'nin öldürüldüğünü bildirdi.
 • Direnişçiler, Bağdat'taki Ebu Garib cezaevine saldırı düzenledi. Önceki geceki saldırıda bir mahkûm öldü.

 • ÖNCEKİ HABER

  Bush-Annan düellosu

  SONRAKİ HABER

  Artı Gerçek: Açlık grevlerine dair olumlu gelişmeler yaşanabilir

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa