21 Eylül 2004 21:00

ABD'ye daha fazla
   destek sözü verdi

BM Genel Kurulu öncesinde Ulusal Strateji Forumu adlı düşünce kuruluşunun toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, ABD'ye Irak işgalinde daha fazla destek sözü verdi. Gül, "ABD'nin en iyi müttefiki Türkiye'dir" dedi.

Paylaş
AKP Hükümeti ABD'ye işgalde verdiği desteği artıracak. ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye ve ABD'nin Irak'ta daha fazla işbirliğine ihtiyacı olduğunu savundu. Gül, ABD'nin gerçek stratejik müttefikinin de Türkiye olduğunu söyledi. Chicago'da Türk Festivali etkinliklerine katılan Gül, Ulusal Strateji Forumu adlı düşünce kuruluşunda düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı. Bütünlüğü korunmuş istikrarlı bir Irak'ın herkesin yararına olacağını anlatan Gül, Türk-Amerikan stratejik ortaklığını sürdürme kararlılığını vurgularken, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda verdiği destekten dolayı ABD liderliğini takdir ettiklerini söyledi. Irak'ta Türkiye'nin ABD'ye lojistik destek sağladığını ve her aşamada elinden gelen yardımı verdiğini kaydeden Gül, "Biz ABD'nin gerçek stratejik müttefikiyiz. Irak'ta karşılıklı olarak daha fazla danışma ve işbirliğine ihtiyacımız var" dedi. Gül, "zaman testinden geçmiş stratejik ortaklığının" önemini vurguladı. Irak'ta güvenliğin temel sorun olduğuna dikkati çeken Gül, güç kullanırken teröristlerle sıradan halkın ayırt edilmesinin önemine işaret etti ve Irak halkının sempatisini kazanmanın elzem olduğunu belirtti. Gül, "Saddam'ın devrilmesi sizin için iyi mi, kötü mü oldu?" sorusu üzerine, "Saddam rejiminin bölgede daha önce probleme yol açtığını ve Irak halkının acı çektiğini, ancak durumun şimdi değiştiğini" savundu. Mevcut belirsizlikler içinde Türkiye'nin Irak'ın bölünme tehlikesinden endişe ettiğini, bu bölünmenin bölge üzerinde çok olumsuz etki yaratacağını belirten Gül, "Irak'ta gizli ajanlarımız yok" diye konuştu.


YOĞUN DİPLOMASI TRAFİĞİ Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Gül'ü yoğun bir ikili görüşmeler trafiği bekliyor. İlk olarak, Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat ile bir araya gelecek olan Bakan Gül, Ürdün Dışişleri Bakanı Mervan El Muaşer ve Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Mahir ile de birer görüşme yapacak. BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın vereceği öğle yemeğine katılacak olan Bakan Gül, daha sonra İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom, Portekiz Dışişleri Bakanı Teresa Gouveia, İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bernard Bot ile de birer görüşme yapacak. Gül, akşam saatlerinde ise ABD Başkanı George Bush tarafından Waldorf Astoria Oteli'nde verilecek bir resepsiyona katılacak.


TATBİKATLAR İPTAL EDİLDİ Dışişleri Bakanı Gül, ilk görüşmesini Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis ile yaptı. Görüşmede Türkiye ve Yunanistan'ın, Akdeniz bölgesindeki askeri tatbikatların bu yıl karşılıklı olarak iptal edilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Gül ve Molivyatis'in yaklaşık yarım saat süren görüşmesinin ardından Gül tarafından okunan basın açıklamasında, her yıl ekim ayında Akdeniz bölgesinde yapılan planlı askeri tatbikatların, karşılıklı mutakabat çerçevesinde bu yıl icra edilmeyeceği belirtildi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gerçeği kucaklayan bir düş

SONRAKİ HABER

HDP'li Tülay Hatimoğulları: Suriye halkları, geleceklerine kendileri karar vermeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...