20 Eylül 2004 21:00

AKP'de AB mumamması

AB, TCK Tasarısı geçmeden, tarih verilmeyeceğini açıkladı. Fransız ve İngiliz gazeteleri de 40 yıllık ilişkilerin çöküşün eşiğine geldiğini belirtiyorlar. Hükümet ise TCK'nın kriter olmadığı görüşünde ve AB'nin şartsız bir müzakere tarihi vereceğini açıkladı.

Paylaş
Hükümetin AB karşısındaki tavrı tam bir muamma. Avrupa Birliği (AB) TCK'nın kriter olduğunu söylemesine karşın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "biz bütün kriterleri yerine getirdik" diyor. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de şartsız müzakere tarihi beklediklerini açıkladı. Hükümet, AB yolunda herhangi bir pürüz olmadığı kanısında. Oysa AB kaynaklarından gelen haberler tam tersini işaret ediyor. Fransız ve İngiliz gazeteleri 40 yıllık ilişkilerin çöküşün eşiğine geldiğini söylerken, Brüksel'den de müzakere tarihinin geciktirilebileceği ifade ediliyor. Bu gelişmelere karşılık AKP cephesi sanki hiç bir şey olmamış gibi davranıyor. Başbakan Erdoğan, TCK konusunda uzlaşma çağrısı yaparken bunun AB kriteri olduğunu söylüyordu. Ama TCK Tasarısı'nı geri çektirdikten sonra AB'nin böyle bir şartı olmadığı konusunda ısrarlı. AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Günter Verheugen ise "TCK kesinlikle kriterdir" dedi. Verheugen, İlerleme Raporu'nun yayınlanacağı 6 Ekim'e kadar da bu tasarının yasalaşması gerektiğini söyledi. AB ile TCK krizinin yaşandığı bir dönemde ABD'ye giden Dışişleri Bakanı Gül, bütün bu karşı açıklamalara rağmen AB'den şartsız bir tarih beklediklerini belirtti. Gül, TCK konusunda da Erdoğan'ın açıklamalarına paralel bir yorumda bulundu: "Demokratik süreç içinde halkın temsilcilerinden oluşan TBMM karar verecektir."

Gül: Şartsız tarih bekliyoruz Chicago'da Türk festivali etkinliklerine katılan Gül, TCK ve AB'ye üyelik süreci konusundaki sorusu üzerine, "Hiçkimsenin merakı olmasın. İki sene içinde AKP liderliğinde hükümetimiz, rüyada bile görülemeyecek değişiklikleri gerçekleştirdiyse, bunun sonucu alınacak ve AB ile müzakere sürecine başlayacağız. Çok yoğun bir müzakere süreci başlayacak. Kaç sene sürecek bilmiyoruz. Ama bu konularda herşeyden önce kendimize özgüvenimizin olması lazım" diye konuştu. Gül, AKP içinde çatlak olduğu yönündeki tartışmalara atfen, Erdoğan ve kendisi arasında bir görüş ayrılığı bulunmadığını savundu. CHP'nin AB konusundaki tavrını da üstü kapalı olarak eleştiren Gül, "AB konusunda bakıyorum, bazıları kraldan çok kralcı geçiniyor. Bizim yaptığımızı bu ülkede başka yapan çıkmadı. Biz yapmaya da devam edeceğiz. Çünkü biz şartsız bir şekilde AB'den tarih almayı bekliyoruz. Bu 2004 yılı sonunda olacaktır" diye konuştu.


BAYKAL İLE MUTABAKAT VAR CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bu konuda görüşmesinde konuşulanların, kendi talimatıyla tutanağının tutulduğunu hatırlatan Gül, "Baykal, herşeyin tartışılabileceğini, gerektiğinde o tartışılan maddeyle ilgili ortak önerge verebileceklerini söyledi. Böyle bir mutabakat var. Tabii biz temel yasaları mutabakatla geçirmeyi tercih ederiz. Ama şimdi bakıyorum, bunlar hiç konuşulmuyor" ifadelerini kullandı.

AB, ABD'NİN ALTERNATİFİ DEĞİL Toplantıda bir katılımcının, AB ile ABD'nin birbirine alternatif teşkil edip etmediği sorusuna Gül, "Bunlar birbirine alternatif değil" yanıtını verdi. Gül, ABD Başkanı George Bush'un, AB için çok gayret sarfettiğini ve lobi yaptığını hatırlatarak, "ABD'nin bu konuda bize desteğini unutmayız. İnşallah, şartsız, engelsiz müzakerelere başlamayı bekliyoruz" diye konuştu. Genel olarak Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendiren Gül, gerek Türkiye'nin gerekse ABD'nin, "birbirinin değerini bildiğini" söyledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çanakkale belgesel filmle canlanıyor

SONRAKİ HABER

TCK geçmezse müzakere yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa