20 Eylül 2004 21:00

Kamyon şoförleri hedefte

Irak'ta özellikle Türkiye'den gelen kamyonlara yönelik saldırılar ve rehin alma eylemleri sürüyor. İşadamı Ali Haydar Veziroğlu'na ait bir şirketin Bağdat'ın güneyindeki şantiyelerinde çalışan 10 Türk vatandaşının 10 gün önce kaçırıldığı öğrenildi.

Paylaş
Irak'ta özellikle Türkiye'den gelen kamyonlara yönelik saldırılar ve rehin alma eylemleri sürüyor. İşadamı Ali Haydar Veziroğlu'na ait bir şirketin Bağdat'ın güneyindeki şantiyelerinde çalışan 10 Türk vatandaşının 10 gün önce kaçırıldığı öğrenildi. "Ebu Bekir El Saddık Taburları" adlı örgütün kaçırdığı kişilerin isimleri şöyle: Osman Ayaz, Hıdır Gürsey, Metin Oğlakçı, Ertürk Arslan, Yaşar Atik, Murat Karaahmetli, Turgay Keskin, Hüseyin Erbal Sarıkaya, Murat Gonca ve Özkan Öztürk. Örgüt, şirketin 3 gün içinde Irak'tan çekilmemesi halinde rehinelerin öldürüleceği tehdidinde bulundu. Türk şirketi de olayı doğruladı, ancak ABD'lilerle hiçbir ilgileri olmadığını öne sürdü.

Konvoya saldırı Irak polisi ise, Türkiye'den Musul'a giden 4 kamyonun Balad'da saldırıya uğradığını ve kamyondakilerin hepsinin öldürüldüğünü açıkladı. Açıklamaya göre 12 Türk vatandaşı öldürüldü, ancak olayla ilgili hiçbir ayrıntı edinilemedi. Polis, Samara'da dün sabah da Iraklı bir şoförün cesedinin bulunduğunu bildirdi. Kuzeydeki Beyci yakınlarında ise, işgalcilere çalışan iki Iraklının cesetleri bulundu.

Dehşet görüntüleri Daha önce kaçırılan ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) üyesi 3 Kürt de, başları kesilerek öldürüldü. "Ensar El Sünnet Ordusu" adlı örgütün internet sitesinde, Kürtlerin başlarının kesilmesi görüntülerine yer verildi. Adı açıklanmayan bir Kürt yetkili, görüntülerdekilerin, araçları bozulduktan sonra kaçırılan 'sıradan Kürtler' olduğunu belirtti. Yetkili, çarşamba günü Bağdat'ın kuzeyinde bulunan cesetlerin bu kişilere ait olduğunu sandıklarını ekledi.

Askerler rehin Bir başka örgüt ise, çok sayıda Iraklı askeri rehin aldı. Örgüt, işgal karşıtı Şii lider Mukteda Sadr'ın Bağdat büro şefi Hazım El Araci'nin 48 saat içinde serbest bırakılmaması durumunda askerleri öldürecekleri tehdidinde bulundu. Televizyonda yayınlanan video kaydında, Irak ulusal muhafızları olduğu belirtilen bir grup üniformalı kişi, direnişçilerin önünde gösterildi. Örgüt, kendisini, "Muhammed bin Abdullah Tugayları" olarak tanıttı. AFP ve Reuters ajansları rehin alınan asker sayısının 15 olduğunu bildirirken, AP bu sayının 25 olduğunu belirtiyor.

Felluce'de 10 ölü daha Irak'taki diğer gelişmeler şöyle:
 • ABD Felluce kentine yönelik bombardımanı sürdürüyor. Önceki geceyarısından bu yana 10 Iraklı öldü, 9 Iraklı yaralandı. Bombardıman dün devam etti.
 • Müslüman Ulema Komitesi üyelerinden Şeyh Zaidi ile Şeyh Muham-med Cedua, Bağdat'ın Sadr Mahallesi'nde öldürüldü.
 • Hille'de bir polis komiseri öldürüldü.
 • Irak Başbakanı İyad Allavi, yönetimi Amerikalılardan devraldığı 28 Haziran'dan bu yana dört suikast girişiminden kurtulduğunu söyledi. Allavi, son suikast girişiminin geçen salı günü meydana geldiğini anlattı.
 • Latifiye kenti yakınlarında Ulusal Muhafız Birliği'nden 3 subay, önceki gece düzenlenen roket saldırısında öldü.
 • Önceki gün Samarra'da düzenlenen intihar saldırısında biri asker ve biri eylemci olmak üzere 3 Iraklı öldü, 4 ABD askeri ve 3 Iraklı asker yaralandı.
 • Suveyra kenti yakınında yol kenarına bomba yerleştirmeye çalışan dört direnişçi, bombanın infilak etmesi sonucu öldü.
 • Bağdat'ın güneyindeki Musayib kasabasında bomba yüklü bir araç infilak etti. Patlama sonucu bir kişi ölürken üç kişi yaralandı.


  Hamas'a suçlama Irak'ta işgalcilerle işbirliği yapan bir Şii lider, ülkedeki bombalı araç saldırılarının bir bölümünden Filistinli Hamas örgütünün sorumlu olduğunu öne sürdü. ABD'ye bağlı devlet televizyonunun haberine göre, Irak İslami Devrimi Yüksek Konseyi (IİDYK) yöneticisi bir Şii din adamı, 200 Hamas mensubunun İran üzerinden Irak'a girdiğini, bu kişilerin çok sayıda bombalı saldırıdan sorumlu olduğunu söyledi.

 • ÖNCEKİ HABER

  Tepki oyları ırkçılara

  SONRAKİ HABER

  Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa