21 Eylül 2004 01:00

Tepki oyları ırkçılara

Almanya'da başta 'Hartz Reformu' olmak üzere hükümetin hak gaspları, seçmenleri hükümet karşıtı partilere yöneltti. İki eyalette yapılan seçimlerde ırkçı partiler, yıllar sonra meclise girmeyi başardı.

Paylaş
Almanya'nın Saksonya ve Brandenburg eyaletlerinde yapılan seçimlerde iki büyük merkez parti, oy kaybına uğramalarına karşın iktidarda kalmayı başardı. Ancak seçimin sonuçları daha fazlasına ışık tutuyor. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Saksonya'da, Sosyal Demokrat Parti (SPD) Brandenburg'da iktidarda kalmayı başarırıken önemli ölçüde oy kaybetti. Seçmenin hükümetin politikalarından ne kadar hoşnutsuz olduğunu gösteren seçimlerde Demokratik Sosyalizm Partisi (PDS) "tarihi bir zafer" kaydetti. Nazilerin yüzde 5'lik barajı aşarak meclise girdiklerinin öğrenilmesi üzerine iki eyalette de protesto eylemleri düzenlendi.

Seçmen tepkili Federal hükümetin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti Brandenburg'ta yüzde 32, ana muhalefetteki Hıristiyan Demokrat Birlik de Saksonya'da yüzde 41 oy aldı. Ancak seçimlerin en çarpıcı sonucu, aşırı sağ partilerin oylarını artırması oldu. Bunun sebebinin, hükümetin emekçilere yönelik saldırıları olduğu belirtiliyor. Hükümetin işsizlerin aldıkları yardımı azaltması gibi birçok sosyal kısıntıya karşı haftalardır yapılan eylemler, seçmenin ya sandığa gitmeyerek ya da sözde reformlara hayır diyen partilere oy vererek protestosunu sürdürmesine neden oldu. Her iki eyalette de seçime katılım oranının yüzde 60'ın altında olması, seçmenin, merkez partilerin aynılaşan sosyal ve ekonomik politikalarını protesto ettiğini gösteriyor.

36 yıl sonra... Böyle bir ortamda yapılan seçimlerde ırkçı Nasyonal Demokrat Parti (NPD), Saksonya'da elde ettiği yüzde 9'un üzerindeki sonuçla 36 yıldır ilk kez yeniden bir eyalet parlamentosuna girmeyi başardı. Irkçı Alman Halk Birliği (DVU) de, Brandenburg parlamentosundaki varlığını, artan oylarla pekiştirerek dört yıl daha sürdürecek. Her iki parti, seçim kampanyasında işsizlik ve hükümetin Hartz Reformları'nın yarattığı hoşnutsuzluğu kullandı. Uzmanlar, ırkçı ve yabancı düşmanı söylemlerle göz boyayan NPD'nin, Saksonya'da bazı seçim bölgelerinde yüzde 20'ye kadar varan oy almasının ciddi bir tehlike işareti olduğunu dile getiriyor.


PDS İKİNCİ PARTİ OLDU Demokratik Sosyalizm Partisi (PDS), Brandenburg'da ve Saksonya'da ikinci güçlü parti haline geldi. Brandenburg Başbakanı olan SPD'li Platzeck, koalisyon görüşmelerinde PDS'i dikkate alacağını açıklamasına rağmen PDS'le koalisyon ortaklığı hem CDU hem de SPD için en son ihtimal. Berlin'deki Federal Hükümet'in küçük ortağı Yeşiller'in ise her iki eyalette de yüzde 5 barajını aşamadığı dikkat çekiyor. Seçimler sonucunda Federal Eyaletler Meclisi'ndeki güç dengesinde bir değişiklik olmayacak. Meclisteki muhafazakâr kanat, halen üstünlüğünü koruyor.

ÖNCEKİ HABER

Amaçları Çin'i kuşatmak

SONRAKİ HABER

Üsküdar’da polislere ateş ettiği iddia edilen kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa