20 Eylül 2004 01:00

Hükümeti uyardılar

İllerden yürüyerek İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Diyarbakır ve Samsun'da buluşan KESK'liler, AKP Hükümeti'ni taleplerini kabul etmeye çağırdılar. KESK Başkanı Sami Evren, diğer konfederasyonlar ile birlikte, işlerine ve ekmeklerine sahip çıkacaklarının söyledi.

Paylaş
KESK'in Türkiye çapında 7 bölgede başlattığı yürüyüş, dün belirlenen merkezlerde yapılan eylemlerle sona erdi. Kamu emekçileri, toplusözleşme masasında taleplerini kabul etmesini istedikleri hükümeti uyardılar. Eskişehir, Zonguldak, Bolu, Konya, Kırşehir, Kırıkkale'den Ankara'ya yürüyen KESK yöneticileri, dün öğle saatlerinde Kolej Kavşağı'nda Ankaralı kamu emekçileri tarafından karşılandı. Buradan sloganlarla Yüksel Caddesi'nde kurulan kürsüye yürüyen kamu emekçilerine seslenen KESK Başkanı Sami Evren, "Toplugörüşme masasına güvenmeyin. Eğer sizler işyerlerinde emeğinize sahip çıkarsanız, tüm kamu emekçileri ayağa kalkar, bu hükümet o zaman korkar" dedi. AKP'nin IMF politikalarını sorgulamak için sokaklarda olduklarını dile getiren Evren, hükümetin kamuoyunu aldatmasına izin vermeyeceklerini belirterek "Toplugörüşme 15 günlük bir süreç değil. Ekonomik programı teşhir süreci" diye konuştu. "Hükümet aklını başına alsın" diyen Evren, bu kez diğer konfederasyonlarla birlikte, işlerine ve ekmeklerine sahip çıkacaklarının bildirdi. Sendikacılar, açıklamanın ardından taleplerini içeren bildirileri, Kızılay'da halka dağıttı.

Taksim'de buluşma Marmara kolunu kapsayan Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Bursa, Kocaeli ve Sakarya illerinden gelen KESK'liler, dün Taksim Postanesi önünde açılan standda karşılandı. Emeğin Partisi'nin de destek verdiği eylemde kamu emekçileri sık sık "Kölelik yasası geri çekilsin", "Toplusözleşme hakkımız grev silahımız", "Parasız eğitim parasız sağlık" sloganlarını attı. KESK Genel Sekreteri Mustafa Avcı, hükümetin yüzde 8'lik zam oranında ısrar ettiğini belirterek, "Bu oran IMF'nin dayattığı orandır. Bizler IMF ile mi, hükümetle mi masaya oturuyoruz, açığa çıkmalıdır" dedi. Avcı, bütün kamu emekçilerini, demokrasi güçlerini ve halkı kendilerine destek olmaya çağırdı.

Dayanışma çadırı KESK Samsun Şubeler Platformu, önceki gün Cumhuriyet Meydanı'nda "dayanışma çadırı" ve imza standı açtı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği stand dün sabaha kadar açık kaldı. Kamu-Sen İl Temsilcileri de dün çadırı ziyaret ederek destek verdi. Daha sonra Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Amasya ve Çorum'dan gelen yürüyüş kolu karşılandı.

İşçi desteği İstasyon Meydanı'ndan Sanat Sokağı'na kadar yürüyen KESK'e bağlı sendikalar halka bildiri dağıttı. Yaklaşık 300 kamu emekçisinin katıldığı bildiri dağıtımına Tek Gıda İş, Belediye İş ve Tes-İş ile DİSK yöneticileri destek verdi. Daha sonra Sanat Sokağı'nda davul zurna eşliğinde halaylar çekildi.

Eylemler sürecek KESK'e bağlı sendikaların İzmir Şubeleri ile Ege Bölgesi'nden yürüyen temsilcileri, Basmane Meydanı'nda bir araya geldi. KESK pankartı arkasında yürüyen kamu emekçilerine barikat kuran polis, yürüyüşün kaldırımda yapılmasını isterken "Emekçiye değil, çetelere barikat", "Yürüyüş hakkımız engellenemez", "Baskılar bizi yıldıramaz" sloganları atıldı. Uzun süren bir bekleyişten sonra polis barikatı geri çekti. Konak Meydanı'na kadar sloganlarla yürüyen kamu emekçilerine dershanelere giden öğrenciler alkışlarla destek verdi. Açıklama yapan Eğitim Sen 6 No'lu Şube Başkanı Adil Serim, AKP'yi bir kez daha uyarmak için 25 Kasım'da her yerde miting yapacaklarını söyledi. Serim, İzmir'de de Bornova Cumhuriyet Meydanı'nda yapılacak mitinge çağrı yaptı. KESK'in Adana, Mersin, Gaziantep, Antakya, İskenderun yöneticileri de Sabancı Merkez Cami önünde buluşarak, buradan Abidin Dino Parkı'na yürüdüler.

ÖNCEKİ HABER

AKP'nin ANAP'tan farkı yok

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa