20 Eylül 2004 01:00

ABD desteği kanıtlandı

ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait belgeler Venezüella Devlet Başkanı Chavez'e yönelik darbe girişimi de dahil yoğun saldırıların sürdüğü iki yıl boyunca ABD'nin muhalefete milyonlarca dolar aktardığını gözler önüne serdi.

Paylaş
ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait belgeler, geçtiğimiz iki yıl boyunca Venezüella'da Chavez karşıtlarına yılda ortalama beş milyon dolar aktarıldığını gösterdi. Bir internet sitesinin ele geçirdiği belgelere göre yardımı yapan kuruluşun adı, Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Gelişme Ajansı (USAID). Bu paranın Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'i devirmek için faaliyet gösteren çok sayıda muhalif kuruluşa dağıtıldığı ifade ediliyor.

Belgeler sansürlenmiş Ele geçirilen belgede ilişki kurulan firma ve kurumların isimleri gizlenmesine rağmen bir ismin unutulduğu belirtiliyor: Sumate. Referandumda Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'i devirebilmek için bu kuruluşa yüzbinlerce dolar verilmiş. Referandumun ardından uluslararası gözlemciler sonuçları onaylamasına rağmen hile yapıldığı gerekçesi ile sonuçlara itiraz etmeyi sürdüren Sumate, antidemokdatik fikirleri ve faaliyet lerine rağmen ABD hükümetinin oluşturduğu "Demokrasi İçin Ulusal Bağış" adlı kuruluştan 2003'te en büyük para yardımını alanlar arasında. Bilgilenme Özgürlüğü Yasası, Amerikan hükümetinin yürüttüğü bütün faaliyetlerin saydam olması gerektiğini açıkça belirtmesine rağmen Dışişleri Bakanlığı para aktarılan kuruluşların isimlerini yasadaki "kişisel bilgilerin gizli kalması" ilkesine dayanarak sakladığını açıklıyor.

'İnsani yardım kuruluşu' Chavez karşıtlarına para aktaran USAID, Amerikan Kongresi tarafından finanse edilen bir kurum ve Dışişleri Bakanlığı'nın kontrolünde. 1961 yılında dönemin Amerikan Başkanı J. F. Keneddy tarafından kurulan USAID, insani bir yardım kuruluşu olarak tanımlanmasına rağmen Amerika'nın stratejik çıkarlarına hizmet edecek faaliyetler için kullanıldı. Venezüella'da USAID, Başkan Chavez'e karşı yapılan başarısız askeri darbe girişiminin ardından oluşturulan kuruluşlar aracılığıyla değişik sektörlerde iş yapan birçok firmayı destekledi ve bunların projelerine para akıttı. Belgede dikkat çeken bir nokta da, USIAD'ın desteklediği firmaların hiçbirinin hükümetle iş yapmıyor olmaları.

Muhalefetin gücü! Belgeye göre, sadece 2003 yılında Venezüella şirketlerine giden para 2.3 milyon dolarken Ağustos 2002 ile Ağustos 2004 arasında aktarılan toplam para ise on milyon dolar. Yalnızca başkente yakın, yoksul bir bölge olan Petare'da altıdan fazla kurumun dışarından para yardımı aldığı ve bu paraların yoksul Perate'da halkını Chavez karşıtı olarak örgütlemek için kullanıldığı ifade ediliyor. Zaten 15 Ağustos'ta yapılan referandum sonunda muhalefetin başarı kazandığı birkaç bölgeden birisi de Perate idi. Ayrıca 2002-2003 yılları arasında USAID'ın yardımlarıyla Chavez karşıtı yayın yapan birçok televizyon ve radyo kurulduğuna da dikkat çekiliyor. Son olarak ortaya çıkan belgeler Venezüella'da muhaleftin nasıl çalıştığını ve referandumu gerçekten kimin istediğini açık şekilde ortaya koyuyor.

ÖNCEKİ HABER

ABD saldırıya gün sayıyor

SONRAKİ HABER

Aliağa'da işten atmalara karşı nöbet başlatan işçilere ziyaret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa