18 Eylül 2004 21:00

Deniz Baykal
   AB'cilerin liderliğine soyundu

CHP Genel Başkanı Baykal, Erdoğan'ın AB restini fırsat bildi ve AB'cilerin liderliğine soyundu. TCK'nın geçmemesinin AB ile ilişkilere zarar vereceğini söyleyen Baykal, AKP'ye "uzlaşma" çağrısı yaptı.

Paylaş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne (AB) rest çekmesini fırsat bilen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, AB'cilerin liderliğine soyundu. Baykal, Erdoğan'ın tavrının AB ile ilişkilere zarar vereceğini söyleyerek, TCK'yı uzlaşma içinde bir an önce Meclis'ten çıkarma çağrısı yaptı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin önümüzdeki dönem açısından tarihi bir fırsat yakaladığını, bunun değerlendirilmesi gerektiğini savunarak, TCK'nın son iki maddesinin de ele alınarak yasa üzerindeki çalışmaların TBMM tatile girmeden önce tamamlanmasını önerdi. Baykal, CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, TCK'nın yürütme ve yürürlük olmak üzere sadece iki maddesinin kaldığını, Erdoğan'ın aldığı kararla TBMM'nin bu emeğinin sonuçlandırılamadığını, bunun nedeninin de anlaşılamadığını ifade etti. Alınan kararın Türkiye-AB ilişkilerine ciddi zarar vereceğini söyleyen Baykal, "Sayın Başbakan'ın çektiği rest AB'ye değil, TBMM'ye çekilmiştir" dedi. Baykal, bu yanlıştan hemen dönülmesi gerektiğini ifade etti ve Başbakan Erdoğan'dan "CHP'nin sesine kulak vermesini" istedi. Baykal, "Önümüzdeki günlerde Türkiye TCK'nın içeriğiyle ilgili bazı maddelerde değişiklikler emrivakisiyle karşı karşıya kalacaksa, bu Türkiye'de çok büyük yeni sorunların çıkması sonucunu ortaya koyacaktır" dedi.

'AB ile gerginlik yaratmayalım' Konunun boyut değiştirdiğini, zamanlama konusu olarak düşünülen bu kararın Türkiye'nin AB ilişkilerini derinden etkilemeye başladığını, Başbakan Erdoğan'ın AB ile restleşme noktasına geldiğini anlatan Baykal, bunun ileri gerginliklere yol açmasından kaygı duyduklarını dile getirdi. Baykal, yapay biçimde zina sorunu etrafında bir gerilim oluşturulmak istendiğini, bu gerilimin ciddi bir temeli ve yararının da bulunmadığını vurguladı. Baykal, "Hükümet'in sağduyulu yeni bir değerlendirme yapmasına ihtiyaç vardır. Dün alınmış olan erteleme kararı, hem Türkiye'de siyasi uzlaşma ortamını, hem de Türkiye'nin AB ilişkilerini ciddi şekilde sarsmıştır" dedi. AB Komisyonu sözcüsünün TCK'nın yasalaşmamasının İlerleme Raporu'na aynen yansıyacağını söylediğini, Türkiye'nin durduk yerde kendi kendine sorun yaratmayı tercih etmesinin haklı nedeni olmadığını ifade eden Baykal, herkesi sorumluluğunu üstlenmeye çağırdıklarını bildirdi. Tasarının içeriğinin değişmeyeceğinin söylendiğini belirten Baykal, şöyle devam etti: "Ama korkarım ki, bir süre sonra TCK'nin içeriğiyle ilgili yeni arayışlar, yeni girişmler, yeniden müzakere önerilerinin ortaya atılması gibi bir durumla karşı karşıya kalacağız. TCK'nın içeriğine de el atılmaya başlanacaktır. Bu durum, hem Türkiye'nin içinde hem de AB ilişkilerinde daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açabilecektir. Bu anlamsız süre uzatma yeni sorunların üretilmesi için çok tehlikeli bir ortamın şekillenmesine neden olmuştur. Tarihi bir yanlış yapılmaktadır. Buna bir an önce son vermek lazımdır. Bu inadın, bu ısrarın, bu dayatmanın bir anlamı yoktur. Bir an önce görüşülmüş olan kanunun sonuçlandırılması zorunluluğu açıkça görülmektedir."

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İlk önce Türkiye'de

SONRAKİ HABER

Gül'den ABD mesaisi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...