18 Eylül 2004 21:00

İşgal karşıtlarını kim kaçırdı?

Irak'ın başkenti Bağdat'ta kaçırılan iki İtalyan işgal karşıtı ile ilgili yeni iddialar, olayın işgalciler tarafından gerçekleştirildiği şüphesini artırıyor.

Paylaş
Irak'ın başkenti Bağdat'ta kaçırılan iki İtalyan işgal karşıtı ile ilgili yeni iddialar, olayın işgalciler tarafından gerçekleştirildiği şüphesini artırıyor. İngiliz The Guardian gazetesi, İtalyan Simona torretta ve Simona Pari'nin kaçırılma tarzlarının ciddi şüpheler yarattığını dile getirdi. Gazetenin perşembe günkü haberinde, kaçırılma olayının, Irak direnişini gözden düşürmeyi amaçlayan bir "örtülü yabancı operasyon" olabileceği belirtildi. Bu şüpheye delil olarak da; yerel Iraklı örgütlerin rehin alma tarzları ile, iki İtalyanın kaçırılması arasındaki farklara işaret edildi.

Tuhaf bir eylem Buna göre, iki genç İtalyan, yüzleri açık ve tıraşlı kişiler tarafından kaçırıldı. Bu kişilerin bazıları takım elbise giymekteydiler. Kaçırılma operasyonu, gündüz vakti 20 silahlı kişi tarafından gerçekleştirildi. Bu da, saldırganların yakalanmaktan korkmadığının göstergesi. Iraklı gruplar, rehin alma eylemlerini genellikle 3-4 kişilik ekiplerle gerçekleştiriyor. The Guardian, olayın, ABD ordusu ve Irak polisi tarafından korunan, sürekli devriyelerin gezdiği "Yeşil Bölge"nin hemen kenarında gerçekleşmesine de dikkat çekti.

'Allavi'nin adamıyız' Tuhaflıklar bununla da kalmıyor. Saldırganların kullandığı silahlar; son model kalaşnikoflar, susturuculu tabancalar ve şok tabancalarıydı. Oysa direnişçilerin elinde genellikle eski kalaşnikoflardan başka bir şey olmuyor. Kaçırılma olayının en ilginç tarafı ise, saldırganların Irak Ulusal Muhafızı üniforması giymesi ve kendilerini "Başbakan İyad Allavi'nin adamları" olarak tanıtmalarıydı. Bu kişilerin muhafız üniformaları giydiği, Bağdat hükümeti tarafından da kabul edildi. Allavi'nin İngiliz ve Amerikan gizli servislerine yıllarca çalıştığı göz önüne alındığında, bu durum kafaları iyice karıştırıyor. İngiliz gazetesi, şöyle devam etti: "Bu bir direniş eylemi mi, yoksa örtülü bir polis operasyonu mu? Belki daha kötüsü: Saddam'ın Muhaberat ajanlarının insan kaybetme olaylarından biri. O dönemde ajanlar rejim düşmanlarını tutuklar ve bu kişilerden bir daha haber alınamazdı. Böyle koordineli bir operasyonu kim yapabilir? Savaş karşıtlarını kaçırmak kime yarar?"

3 Türk şoför kaçırıldı Irak polisi ise, Bağdat'ın kuzeyinde Türk vatandaşı 3 kamyon şoförünün kaçırıldığını duyurdu. Şoförlerin kamyonları yol kenarında bulundu. Kaçırılanların kimlikleriyle ilgili bir açıklama yapılmadı.

Tevhid ve Cihad'ın talebi Öte yandan, iki Amerikalı ve bir İngilizin Bağdat'ta kaçırılmasını Ebu Musab ezzerkavi'nin grubu Tevhid ve Cihad üstlendi. Zerkavi'nin grubu, bu kişilerin serbest bırakılması karşılığında, iki Irak cezaevinde tutulan kadın tutukluların 48 saat içinde bırakılmasını talep etti. Tevhid ve Cihad, Bağdat'taki Ebu Garip ve güneydeki Ümmü Kasr cezaevlerinde tutulan kadınların bırakılmaması halinde rehineleri öldürme tehdidinde bulundu. Yayınlanan videoda, gözleri bağlı üç adamla arkalarında silahlı ve siyah kukuletalı bir kişi olduğu görüldü.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ABD direnci kıramadı

SONRAKİ HABER

Amerikan ordusunun aczi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...