19 Eylül 2004 01:00

ABD direnci kıramadı

Washington'un NATO'yu Irak işgaline dahil etme çabası, yine Fransa-Belçika engeline takıldı.

Paylaş
ABD yönetimi, Irak konusunda NATO'da yeni bir yenilgi yaşadı. Cuma günü yapılan NATO Savunma Bakanları toplantısında, Fransa ve Belçika, Irak topraklarında NATO tarafından bir "askeri eğitim akademisi" açılması önerisini reddetti. Fransa Savunma Bakanı Michele Alliot-Marie, ABD'nin önerdiği üzere Irak'a 300 civarında NATO askeri eğitmeni göndermenin, ülkedeki durumu değiştiremeyeceğini belirtti. Alliot-Marie, "Irak'a istikrar gerek. Bu da yeni üniformalılar göndermekle olmaz" diye konuştu. Gözlemcilere göre Fransa, Irak'ta bir NATO akademisi kurulmasının, bu ülkedeki işgale NATO'nun ortak edilmesinin ilk adımı olacağı kanısında. Geri adım atmayan Fransa böylece ABD'ye, "Irak'ta bizden yardım bekleme" mesajını vermiş oldu.

Uzlaşma yok İki Avrupa ülkesinin aldığı bu tutum, haziran ayındaki İstanbul zirvesinde varılan "uzlaşma"nın aslında gerçek bir uzlaşma olmaktan çok uzak olduğunu bir kez daha sergiledi. Alman hükümeti ise, cuma günü NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer'e ilginç bir mektup gönderdi. Mektupta, ABD'nin kurulmasını istediği akademinin finansmanı ve hangi ülkelerin nasıl katkı sağlayacağı konusunda ayrıntılı bilgi talep edildi. Mevcut şartlar altında Scheffer'in bu isteğe yanıt vermesi mümkün görünmüyor. Ancak NATO Genel Sekreteri, Avrupa ülkeleri ile ABD'nin bir anlaşmaya varacağı konusunda 'umutlu' olduğunu söyledi.

Türkiye'ye ne oluyor? Fransa, Belçika ve Almanya gibi ülkeler ABD'nin NATO'yu Irak işgaline aktif taraf haline getirmesine karşı dururken, Türkiye, Amerikalı işgalcilere destek olmak üzere yeni adımlar atıyor. Son olarak, Türk ordusunun Ürdün topraklarında Irak polisine eğitim vereceği ilan edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, Irak polisinin Ürdün'de eğitimine başlanması için 33 kişilik bir eğitici grubun "hazır bekletildiğini" açıkladı. Er, grubun Ürdün'e gidişiyle ilgili herhangi bir ödenek taleplerinin bulunmadığını belirtti. Er, "Uluslararası konjonktür neyi gerektirirse, yüce makamlar neyi öngörürse, Türk polisi görev yapmaya hazırdır. Yarın gidiyorsunuz denirse, yarın gideriz" dedi.


İngiltere asker yollayacak Irak işgali konusunda destek alamayan ABD ve İngiltere, bu ülkedeki asker sayısını artırmayı planlıyor. İngiltere'nin, Irak'ta ocak ayında yapılacak seçimlerden önce bu ülkeye "yüzlerce" ek asker göndermeye hazırlandığı bildirildi. The Times gazetesinin haberine göre, Savunma Bakanı Geoff Hoon asker takviyesi için hazırlıkları başlattı. Hoon, Hollanda'da önceki gün sona eren AB Savunma Bakanları gayriresmi toplantısında hazırlıklardan diğer bakanlara da söz etti.

ÖNCEKİ HABER

Kerkük'te kanlı saldırı

SONRAKİ HABER

Taksi ücretlerine 23 Haziran'dan sonra zam geliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa