18 Eylül 2004 01:00

Beyoğlu Belediyesi'nde greve doğru

Genel-İş Sendikası İstanbul 3 No'lu Şube, sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamayan Beyoğlu Belediyesi'ne grev kararı astı.

Paylaş
Genel-İş Sendikası İstanbul 3 No'lu Şube, sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamayan Beyoğlu Belediyesi'ne grev kararı astı. Şişhane Meydanı'nda toplanan belediye işçileri, "Sözleşme hakkımız grev silahımız", "İş ekmek yoksa barışta yok", "Yaşasın sınıf dayanışması", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" sloganlarıyla belediye binasına yürüdü. Genel-İş 2 No'lu Bölge Başkanı Mehmet Karagöz, işverenin sıfır zam dayattığını söyledi. Bugüne kadar 32 belediyenin 29'unda anlaşmaya varıldığını hatırlatan Karagöz, Beyoğlu'nda da yapılan sözleşmelerin ortalamasını istediklerini dile getirdi. Karagöz, anlaşma sağlayamadıkları Beşiktaş, Beyoğlu ve Bağcılar belediyelerinde ortak greve çıkacaklarını söyledi. Genel-İş 3 No'lu Şube Başkanı Mevsim Gürlevik de mart ayından itibaren başladıkları görüşmelerde MİKSEN'in uzlaşmaz tutumu nedeniyle resmi arabulucuya gittiklerini, ancak burada da anlaşamadıklarını anlattı. Sıfır zammı kabul etmelerinin mümkün olmadığını dile getiren Gürlevik, "Buradan açıklıyoruz kimse bizim 60 gün bekleyeceğimizi sanmasın. Altı işgününün ardından her an greve çıkabiliriz" diye konuştu. Daha sonra grev kararı Beyoğlu Belediyesi'nin girişine asıldı. Genel-İş'e, DİSK'e bağlı bazı sendikaların başkanları, Genel-İş İstanbul Şubeleri, Emeğin Partisi Beyoğlu İlçe Örgütü de destek verdi.

Bahçelievler'de TİS imzalandı Bahçelievler Belediyesi'nde çalışan 437 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmeye göre işçilere, ilk yıl için yüzde 8.4, ikinci yıl için de enflasyon oranında zam yapılacak. Buna göre en düşük işçi ücretinin en az 950, ençok 1 milyar 100 milyon lira olduğu bildirildi.

ÖNCEKİ HABER

KESK'ten Türk-İş'e dayanışma çağrısı

SONRAKİ HABER

Bursa Demokrasi Güçleri ulaşım zammını ve YSK kararını protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa