18 Eylül 2004 01:00

Halkı bilgilendiriyorlar

Hükümet ile memur sendikaları arasında toplusözleşme süreci devam ederken, sendikalar, talep ve sorunlarını kamuoyuna anlatmak için Ankara sokaklarını mesken tutuyor.

Paylaş
Hükümet ile toplugörüşmeye başlayan memur sendikaları, taleplerini anlatmak ve seslerini duyurmak için her yolu deniyor. KESK Yüksel Caddesi'nde kürsü kurdu. Kamu-Sen ise Abdi İpekçi'de çadır açtı. KESK'liler, kürsülerini, görüşmelerin başladığı 15 Eylül sabahı kurdular. Yüksel Caddesi'ne getirilen masalar ve sandalyelerle oluşturulan alana, "Toplusözleşmede öncelikli taleplerimiz, insanca yaşanacak temel ücret, grevli, toplusözleşmeli sendika yasası, yıkım, kıyım yasalarının geri çekilmesi, çalışma yasasının demokratikleşmesi, siyaset yasağının kaldırılması için buradayız" yazılı dev bir pankart asıldı. Caddenin etrafı da talepleri içeren afişlerle süslendi. Üzerlerine "Performans sistemine hayır", "İnsanca yaşam demokratik Türkiye" yazılı önlükler giyen KESK'liler, gün boyu kürsüye gelenlerle sohbet ediyor, gelişmeleri ve taleplerini anlatıyorlar. Eğitim Sen Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, kürsülerinin tüm halka açık olduğunu söyledi.

Görüşme değil sözleşme Kamu-Sen ise Abdi İpekçi Parkı'na kurduğu çadırla kamuoyunu bilgilendiriyor. Çadırın üzerine, toplugörüşme yerine toplusözleşme yazılı pankartı asan Kamu-Sen'liler, nöbetleşe bekleyerek, görüşmelerle ilgili gelişmeleri kamuoyuna ve üyelerine duyuruyorlar. Çadırı ilk gününde DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ziyaret ederken, dün de İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu Kamu Sen'lilerle görüştü. Kamu-Sen'liler çadırı, hafta sonunda taleplerinin yazılı olduğu balonlarla süsleyecek. Görüşmeler sonunda mutabakat metni imzalanmazsa 30 Eylül'de bu balonları patlatacaklar. 21 Eylül'de de kurumlarında öğle yemeklerini boykot ederek simit yiyecek olan Kamu-Sen'liler, 24 Eylül'de ise toplu olarak psikiyatriste gidecekler. Görüşmelerde 30 Eylül'e kadar uzlaşma sağlanamazsa, konfederasyonlar eylemleri ortaklaştıracak. Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, kamu çalışanlarının iki yıldır toplugörüşme masasına oturduğunu ancak Uzlaştırma Kurulu kararlarının hayata geçirilmediğini hatırlattı. Bircan Akyıldız, yüzdelik zammın kamu çalışanları arasındaki ücret adaletsizliğini perçinlediğini belirterek, ücret adaletsizliğinin giderilmesi için taban aylığına zam yapılması gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Hükümete 6 Ekime kadar süre tanındı

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa