18 Eylül 2004 01:00

Bombardımanda 63 ölü

ABD uçakları Felluce ve Ramadi'ye bomba yağdırdı. Katliamda 63 kişi öldü. Başkent Bağdat'ta ise polisleri hedef alan yeni bir intihar saldırısı düzenlendi.

Paylaş
ABD savaş uçakları, önceki gece Felluce kentine bomba yağdırdı. Amerikan ordusu "Kasırga Operasyonu" adını verdiği katliamda "60 direnişçinin öldürüldüğünü" öne sürdü. Ancak hastane morglarına kaldırılan 56 ölünün tamamı sivildi. Ölenler arasında çok sayıda kadın ve çocuk bulunuyor. Yaralı sayısı ise 40 civarında. Bu saldırıdan kısa bir sonra uçaklar, Ramadi kentinde 3 binayı vurdu. Hastane kaynakları, bombardımanda 7 kişinin öldüğünü, 5 kişinin de yaralandığını duyurdu. Hava saldırılarından hemen önce, ülkenin batısındaki El Anbar bölgesindeki üç ayrı saldırıda 3 ABD askeri öldürüldü. Böylece, ABD ordusunun Irak'taki resmi kaybı 1030'a ulaştı.

İntihar eylemi Başkent Bağdat'ta ise dün sabah bombalı araçla bir intihar saldırısı düzenlendi. Bir polis kontrol noktasında düzenlenen saldırıda çoğu polis 13 kişi öldü, 20 kişi yaralandı. Bağdat'ın merkezinde yeralan Hayfa caddesinde, direnişçilerle ABD askerleri arasında çatışmalar yaşandı. ABD keskin nişancıları, binaların çatılarına yerleşirken, Irak Ulusal Muhafızları da yolları kapattı. Evlere düzenlenen baskınlarda birçok Iraklı tutuklandı. Ayrıca dün sabah Bağdat'ın batısındaki Zuhur mahallesinde bir Iraklının öldürüldüğü, ailesinden dört kişinin yaralandığı öğrenildi. Saldırının sebebi bilinmiyor.

Diğer olaylar Irak'taki diğer gelişmeler özetle şöyle:
 • Basra kentinde İngilizlere çalışan bir Iraklı öldürüldü, bir Iraklı yaralandı.
 • Ülkenin güneyinde üç kamyon şoförü daha kaçırılıp öldürüldü. Öldürülen kamyoncuların adları Abbas Müslüm Nuri, Halil Kazım ve Sabbar Ehman olarak verildi, ancak milliyetleri belirtilmedi.
 • Bağdat'ta kaçırılan iki Amerikalının Jack Hensley ve Eugene Armstrong olduğu öğrenildi. Bu kişilerin bir inşaat firmasında çalıştığı açıklandı.
 • Bakuba kentinde, Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi (IİDYK) yetkilisi Ebu Ahmet El Halisi öldürüldü.
 • Bağdat'taki Dura rafinerisini besleyen petrol boru hattına sabotaj düzenlendi.
 • Kaçırılan Ürdünlü ve Suriyeli iki kamyon şoförü serbest bırakıldı.
 • Bağdat'ın kuzeyindeki Samarra yakınında, bir Batılıya ait olduğu sanılan bir erkek cesedi bulundu.
 • Alman hükümeti, vatandaşlarından Irak'ı acilen terk etmelerini istedi.


  EDELMAN-TÜZMEN GÖRÜŞMESİ Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dün ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman ile görüştü. Görüşmede Irak'ta Amerikan işgal güçlerine yük taşıyan şoförlerin güvenliği için alınması gereken tedbirler üzerinde duruldu. Edelman, ABD'lilerin şoförlerin güvenliği konusunda çalışmalar yaptıklarını iddia ederken, Tüzmen ise Telafer'deki Türkmen halka gönderilecek insani yardım araçlarının güvenliği konusunda sıkıntı yaşanmaması gerektiğini söyledi. Görüşmede ayrıca, ABD ile Türkiye arasında fikri mülkiyet hakları ve tarım dahil olmak üzere, ticari ve ekonomik konular ele alındı.

  MGK'nın Kerkük uyarısı Öte yandan, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Araştırma ve Değerlendirme Başkanlığı tarafından yayınlanan Milli Güvenlik Bülteni'nde, Kuzey Irak'ın Kerkük kentinde Kürtlerin, demografik yapıyı lehlerine değiştirmeye çalıştıkları öne sürüldü. Kentin bir Kürt Federasyonu'nun dışında kalması durumunda bile fiilen Kürtlerin yönetime gireceğine dikkat çekilen bültende, Kıbrıs ve Irak konusunda da çeşitli görüşlere yer verildi.

 • ÖNCEKİ HABER

  Antik kent Tarsus...

  SONRAKİ HABER

  Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa