17 Eylül 2004 01:00

1 Ekim'de perde

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2004-2005 sezonuna eski ve yeni oyunlardan oluşturduğu bir programla 1 Ekim'de başlıyor. "Kanlı Nigar", "Çengi", "Cengiz Han'ın Bisikleti", "Gayri Resmi Hürrem" gibi geçen sezon oyunlarının yanı sıra, "Antigone", "Can Ateşinde Kanatlar" ve "Kiralık Konak" adlı yeni oyunlar ekim ayında izleyici ile buluşacak.

Paylaş
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 2004-2005 sezonuna eski ve yeni oyunlardan oluşturduğu bir programla 1 Ekim'de başlıyor. "Kanlı Nigar", "Çengi", "Cengiz Han'ın Bisikleti", "Gayri Resmi Hürrem" gibi geçen sezon oyunlarının yanı sıra, "Antigone", "Can Ateşinde Kanatlar" ve "Kiralık Konak" adlı yeni oyunlar ekim ayında izleyici ile buluşacak.

Yasalar ve vicdan Sophokles'in yazdığı, Güngör Dilmen'in dilimize çevirdiği Antigone'u Macit Koper yönetiyor. 1 Ekim'den itibaren Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde sahnelenmeye başlanacak oyunda; Aslı Öngören, Taner Barlas, Esin Umutlu, Hüseyin Köroğlu, Ergün Işıldar, Mahperi Mertoğlu gibi oyuncular rol alıyor. Oyun, "Ben dünyaya kini değil aşkı bölüşmeye geldim" diyen Antigone'un, tahta çıkan Kral Kreon'un buyruklarını hiçe sayarak, vicdanının sesine kulak vermesini anlatıyor. Kreon, çıkardığı yasayla, Antigone'nin savaşta yenişemeyip ölen iki kardeşten birini şehit kabul ederken diğerini vatan haini ilan edip ölüsünü gömmeyi yasaklar. Komşu ülkeden yardım isteyen kardeş, hain damgasını yemiştir ve Kreon'a göre düşmandır. Bu durum karşısında Antigone vicdanını sesini dinlemekle Kreon'un yasasına boyun eğmek arasındadır. Oyun, ailesine sahip çıkan ve gelenekleri uğruna ölümü göze alan gözü pek bir kadının, isyanını ve aşkını anlatıyor.

Mistik bir oyun İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği Uluslararası Tiyatro Festivali'nde ilk kez seyirci ile buluşan "Can Ateşinde Kanatlar" ise mistik bir oyun. Şems-i Tebrizi'nin şüpheli kayboluşunun ardından Mevlana'nın bu "ezeli" dostunu arayışını konu alan oyunu Turgay Nar yazdı ve S.Bora Seçkin yönetti. Dağınık haldeki mitos parçalarını ve tarihsel karakterleri evrensel bir tema etrafında bir araya getiren Turgay Nar, Mevlana'nın yolculuğu ile Simurg'a ulaşmak isteyen otuz kuşun yolculuğu arasında kurgusal olarak paralellik yaratıyor. Mevlana çile vadilerini aşarak sürdürdüğü yolculuğunda Hallac-ı Mansur, Derviş, Ömer Hayyam, Feridüddin-i Attar, Zümrüd-ü Anka, Zerdüşt, Hintli Yontucu, Yunus Emre, Menocchio, Can Kıyıcı ve Seyyid Nesimi ile karşılaşır. Mevlana onlarla birlikte sıfatların sırrını çözüp varlık perdelerini aralamaya çalışır. Oyun, 20 Ekim'den itibaren Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde izlenebilir.

Kuşak çatışması Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun romanından Tarık Günersel'in uyarladığı ve yönettiği Kiralık Konak'ta Gökhan Eğilmezbaş, Yeliz Tozan Uysal, Sevinç Erbulak, Toron Karacaoğlu, Tarık Şerbetçioğlu rol alıyorlar. Oyun, 1914 yazında Cihangir'de yıpranmış bir konakta geçiyor. Aile giderek yoksullaşırken, kuşaklar arası kopukluk da uçurum yaratıyor. Bu esnada patlak veren 1. Dünya Savaşı İstanbul ile birlikte aileyi de tehdit etmektedir. "Kiralık Konak", 1 Ekim'de Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde "perde" diyecek.


Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Nurullah Tuncer: AMACIMIZ DÜNYAYA AÇILMAK Geçtiğimiz yıl Şehir Tiyatrolarının 90. yılını kutlamak amacıyla başlayan projelere bu sene de devam ediyorsunuz. Bu sezon hangi çalışmaları öngörüyorsunuz? Bu yıl "Ve Perde" diyerek başladık. "Ve Perde" dememizin nedeni aslında perdeleri hiç kapatmamış olmamız. Tiyatroların resmi tatile girmesinden sonra yazın farklı mekânlarda perde açmaya devam ettik. 1 Temmuz - 3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirdiğimiz 1. Uluslararası İstanbul-Mekan-Tiyatro Festivali ile tasarımı, süresi ve katılan ülke ve oyunların çokluğu ile dünyada belki bir ilki gerçekleştirerek sanatsal bir ivme yakaladık. Çeşitli festivallere katılıp ödüller aldık. Bu da Şehir Tiyatroları'nın dünyayla buluşması anlamına geliyor. Her yıl 1 Ekim'de açıyoruz perdeleri ve en az 2 ya da 3 yeni oyunla başlıyoruz. Bir taraftan turneler de devam ediyor, örneğin bu hafta Kıbrıs'a gidiyoruz. Önümüzdeki yıl Ortadoğu, Orta Asya, Balkanlar, Avrupa tiyatro günleri düzenleyerek Şehir Tiyatroları'nın repertuvarının içine dünyayı da katıp seyirciyle buluşturmak gibi bir amacımız var. Diğer amacımız da Şehir Tiyatroları'nın dünyadaki yerini saptamak ve orda farklı bir renk olarak durmasını sağlamaktır. Bununla birlikte tiyatronun seyircisini oluşturabilmesi için temele yani çocuklara tiyatroyu anlatmak gerekiyor. Bu nedenle kreşlerde masal ve tiyatro okumalarından başlayarak tiyatroyla buluşmaları için bir proje hazırlığı içerisindeyiz. Bir başka alanda da Açık Kapı Tiyatro günleri yapılacak. Burada da tiyatronun mutfağıyla ilgili alanları ilköğretimle buluşturmak amacındayız. Tiyatronun bütün sanatların toplamı ve malzemesinin de insan olduğunu düşünürsek sonuçta insan kimliği içerisinde ne varsa tiyatronun da kendini burada sorgulaması ve yapılandırması gerekiyor. Biz de bu noktadan hareket ediyoruz. Yeni sezonun oyunlarını belirlerken nelere dikkat ettiniz? Bu sene bu oyunları gündeme taşırken daha repertuvarımızın oluşma aşamasında 2006'nın oyunlarının hazırlıklarını yapıyoruz, önümüzdeki iki yıl içinde de seyirciyle buluşacak konseptler var bunun için de tiyatromuzun yönetmenlerinin önerilerini dikkate alarak, kendi önerilerimizle birleştirip oyunların hangi koşullarda hazırlanacağını hepimizin sahibi olduğu tutumla belirliyoruz. Ayrıca Şehir Tiyatrolarının bir kamu alanı olduğunun bilinci ve sorumluluğuyla hareket ediyoruz ve bu şekilde sadece bu sene değil 2006'da ne yapacağımızın bile belli olduğu bir programla hazırız. Geçen yıl seyirciyi 35'i aşkın yeni oyunla buluşturduk. Sezon açılırken de bunlara yenileri ekleyerek devam edeceğiz. "Antigone", "Kiralık Konak", "Can Ateşinde Kanatlar" bu sene ekim ayından itibaren seyirciyle buluşmaya başlayacak. Ayrıca prova aşamasındaki "Danton'un Ölümü" ve "Köşebaşı" da yakın tarihte perde açacak.

ÖNCEKİ HABER

Başbakana işkence fotoğrafları gönderildi

SONRAKİ HABER

HDP’den askerlik kanununa vicdani ret şerhi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa