17 Eylül 2004 01:00

Şiddet senaryoları

1 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan Hartz IV yasasına karşı tepkinin yükselmesiyle birlikte provokasyon işaretleri geliyor. Faşist grupları gösterilere karşı kullanan devlet, 'şiddet senaryoları' üretmeye başladı.

Paylaş
Almanya'nın Saksonya-Anhalt eyaletinde polis, önümüzdeki yılın başından itibaren çalışma ajanslarına ve bunların çalışanlarına karşı "halkın bir bölümünün şiddet eylemleri yapmasını" beklediğini ilan etti. Polis güçleri, kendi ifadeleriyle "halkın şiddete başvurması"na karşı "hazırlıklara" başladı. 'Mitteldeutsche Zeitung' (MZ) gazetesinin haberine göre, Federal Alman Kriminal Memurlar Birliği (BDK) Başkanı Hanno Schulz, "İlk kez, halkın radikal politik kesiminden ayrı olan normal kesiminin, hedefli olarak Federal Çalışma Ajansı'nın temsilciliklerine yönelmesi bekleniyor" diye konuştu.

'Her ihtimale hazırız' Junge Welt (JW) gazetesi de, Saksonya Anhalt Eyalet İçişleri Bakanlığı sözcüsü Matthias Schuppe'nin, böyle bir genelge yayınlandığını kabul ettiğini duyurdu. Polisin her türlü ihtimale hazır olması gerektiğini ileri süren Schuppe, "Hartz IV sosyal patlayıcı fonksiyonu görebilir" dedi. Polise verilen emirle şiddet yanlısı gösterilere hazır olunmasını istediklerini belirten Schuppe, "Zaten gösteriler bir süredir devam ediyor. Şimdi sorunumuz gösterilerin artan bir şiddetle Federal Çalışma Ajansı'nın şubelerine yönelmesini engellemek. Biz her ihtimale hazırız" dedi.

Senaryoların sonu yok Eyalet polisinin, "şiddeti içeren halk eylemlerinin çalışma ajanslarıyla sınırlı kalmayacağı" görüşünden hareketle, özel hazırlıklar içine girdiği bildirildi. Polis tarafından yayınlanan bir iç talimatta, "Gösterilerin çalışma ajanslarıyla sınırlı kalmayıp parti bürolarına, medya kurumlarına ve politik karar mercilerine yönelme ihtimali bulunuyor" denildiği belirtiliyor. MZ gazetesi, işsizlerin öfkelerini çalışma ajanslarının personeline ve diğer resmi kurumlara yansıtabileceklerini ileri sürdü. Haberde, polisin hazırlıklarını üç aydır sürdürdüğü de yeraldı.

Provokasyon ortamı Gazetemize açıklama yapan Leipzig Sosyal Forum Sözcüsü Roger Schaumberg, federal ve eyalet hükümetlerinin gösterilere karşı uzun bir süredir provokasyon hazırlığı içine olduklarını belirtti. Schaumberg, "Zaten şimdiden provokasyonlar yapılıyor. Daha ileri giden eylemlerin önüne geçmek için ise bu tür senaryolar üzerinden ortam gerginleştiriliyor" diye konuştu. Polisin birçok yerde NPD ve diğer faşist grupları zorla gösterilere soktuğuna dikkat çeken Schaumberg, "Son olarak, 5-6 kişilik bir NPD grubu bütün ısrarlarımıza karşın polis koruması altında korteje sokuldu. Göstericilerin bunlara saldırması ve gösteriden şiddetle atmaları için herşey yapılıyor" dedi. Bir önceki gösteride ise, NPD'nin kiraladığı bir uçak ile sürekli eylemcilerin üzerinde dolaştığını söyleyen Schaumberg, "Üzerinde 'NPD'yi seçin' yazan bir pankartı gösterilerin üzerinde döndürüp durdular. Polisin özel izni olmadan bunun gerçekleşmesi mümkün değil" diye devam etti. Devletin emekçileri şiddet eylemlerine kışkırtmak istediğine dikkat çeken Schaumberg, "3 Ocak günü Almanya çapında çalışma ajansları, eylem çağrısı kapsamında işgal edilecek. Yöneticilerin amaçları bu eylemlerin de önüne geçmek" dedi.

ÖNCEKİ HABER

Savaş kuzeye taşınıyor

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa