15 Eylül 2004 21:00

Yelkenleri suya indirdiler

AKP Hükümeti'nin Telafer katliamı ile ilgili 'dargınlığı' çabuk geçti! Görüşmelerin ardından, 'Türkiye'nin Irak'ta ABD'ye verdiği desteğin süreceği' açıklandı.

Paylaş
Irak'ın Telafer kentinde Türkmenlere yönelik katliamının ardından "sert" açıklamalar yapan AKP Hükümeti yetkilileri, ABD karşısında yelkenleri suya indirdi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, katliamla ilgili olarak "rahatsızlık" duyduklarını bildirmiş ve "ABD ile Irak konusundaki işbirliğini durdurabileceklerini" açıklamıştı. Bu sözlere yanıt, önceki akşam geldi ve Amerikalı yetkililer, hükümete "bu sözlerin ne anlama geldiğini" sordu. ABD'nin bu çıkışının ardından hükümet yumuşadı ve taraflar arasında kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin ardından, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, "Türk Hükümeti'nin Irak'ta işbirliğini sürdürme yönündeki isteğini Washington'a ilettiğini" duyurdu. Boucher, "Irak'a ilişkin birçok konuda Türkiye ile çok yakın çalışıyoruz. Türk Hükümeti Irak'ta işbirliğini sürdürme isteğini Washington'a iletti" diye konuştu.

Amerikan baskısı devam ediyor Pazar gününden itibaren ABD denetimine giren Telafer ise, harabe bir kent görünümünde. Bir hafta boyunca süren Amerikan bombardımanında, çoğu Türkmen en az 104 Iraklı can verdi. Kentten kaçmak zorunda kalanların sayısı, 50 ila 100 bin olarak açıklanıyor. ABD yönetimi, önceki günden itibaren kente girişlerin serbest bırakıldığını açıklamıştı. Ancak evlerine dönmek isteyen Türkmenler, yeni bir baskıyla karşı karşıya kaldı. Başları kukuletalı muhbirler eşliğinde denetim noktaları kuran ABD ordusu, kente girmeye çalışan çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Ardından, Türkmen köylerine baskınlar düzenlendi. Washington Post gazetesinde dün yer alan bir haberde, sadece tek bir Amerikan timinin bir gün içinde 49 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi. Telafer ve civar köylerde halk büyük tedirginlik içinde.

İnsani yardım yola çıkıyor Bu arada, Türkiye'den Telafer'e ilk insani yardım yarın yola çıkıyor. İnsani yardım malzemeleri ile birlikte 37 sivil personel de kente gidecek. Türk konvoyunun güvenliğini Irak'taki Amerikan güçleri ve Irak makamları sağlayacak. Telafer'e ilk etapta iki TIR gıda, iki TIR su, iki TIR çadır ve 1 TIR battaniye yardımı yapılacak. İki acil yardım ambulansı ve 3 adet haberleşme aracı ve 1 adet personel taşıyıcısı da kente gönderilecek.


BİR HAFTADA YÜZLERCE ÖLÜM Irak'ın dört bir yanında, 6 Eylül'den bugüne meydana gelen çok sayıda saldırı ve çatışmada yüzlerce kişi can verdi. Sadece resmi rakamlara göre 300'e yakın kişi öldü. Direniş kaynakları ise, Amerikalılara verdirdikleri ağır kayıpların medyaya yansımadığını öne sürüyor. 6-14 Eylül tarihleri arasında meydana gelen belli başlı bombalı saldırı, çatışma ve bombardımanların seyri şöyle: 6 Eylül: Felluce'de bomba yüklü araç ile yapılan saldırıda yedi Amerikan askeri ve üç Iraklı muhafız öldü. 7 Eylül: Bağdat'ta Amerikan askerlerine yönelik saldırıda dört asker öldü. Sadr semtinde işgal güçleri 24 Iraklıyı öldürdü. Amerikan ordusundan yapılan açıklamada Felluce'de 100 direnişçinin öldüğü iddia edildi. 8 Eylül: Bağdat'ın kuzeyinde Amerikan konvoyuna yönelik sadırıda bir asker öldü, bir asker yaralandı. 9 Eylül: Telafer'de Amernikan saldırısı sonucu 100 civarında kişi can verdi. Felluce'ye yönelik bombardımanda ikisi çocuk dokuz kişi öldü. 10 Eylül: Felluce'ye yönelik füze saldırısında bir Iraklı öldü. Bağdat'ta bir gıda firması için çalışan üç kişi öldürüldü. 11 Eylül: Basra'da Amerikan konsolosluğu yakınlarında patlayan bomba bir Iraklının ömesine, bir kişinin de yaralanmasına neden oldu. 12 Eylül: Hille'de üç Iraklı polis öldürüldü. Amerikan güçleri Felluce'de, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 16 Iraklıyı katletti. Ramadi'deki Amerikan saldırısında 10 sivil öldü. Bağdat yakınlarında yapılan intihar saldırısında üst düzey bir polis yetkilisi öldü, birçok polis yaralandı. 13 Eylül: Felluce'deki bombardımanda 20 kişi ölürken 29 kişi yaralandı. 14 Eylül: Bağdat'ta polis olmak için karakol önünde bekleyen kalabalık arasında bomba yüklü arabanın patlaması sonucu 47 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. Bakuba'da polisleri taşıyan bir minibüse ateş açıldı, 12 kişi öldü. Ramadi'de işgal askerleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmada 8 Iraklı öldü, 18 kişi yaralandı.


'CEHENNEM KAPILARI AÇILDI'
 • Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Irak'taki son gelişmelerle ilgili demecinde, "cehennemin kapılarının açıldığını" söyledi.
 • Ramadi kentinde gerillalarla Amerikan ordusu arasında çıkan yeni çatışmalarda 10 kişi öldü, 6 kişi yaralandı. Kentte önceki gün 10 kişi öldürüldü, 32 kişi yaralandı. Kentte bir ABD askeri konvoyu da sivil araçların arasına daldı. Olayda 5 Iraklı öldü, 3'ü yaralandı.
 • Bağdat'ın güneyindeki bir kasabada bomba yüklü bir aracının infilak etmesi sonucu, biri Ulusal Muhafız olmak üzere 2 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.
 • Bağdat'taki bir polis merkezi yakınına ve kentin kuzeydoğusundaki Bakuba'da Amerikan devriyesine düzenlenen saldırıları El Kaide ile bağlantısı olduğu söylenen Ebu Musab Ezzerkavi'nin "Tevhid ve Cihad Örgütü" üstlendi.
 • Necef kentinde ay başında kaçırılan 4 polis dün Basra'da serbest bırakıldı.
 • İranlı bir hac görevlisi, Necef ile Kerbela arasında uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.
 • İslami Cihad Tugayı adlı örgüt, Irak'taki üniversitelerde kız ve erkeklerin derslere bir arada girmesi uygulamasına son verilmesini istedi. Örgüt, aksi takdirde üniversitelere saldırma tehdidinde bulundu.

 • ÖNCEKİ HABER

  Tekellerin konferansı

  SONRAKİ HABER

  İskender Bayhan İmamoğlu-Yıldırım yayınını değerlendirdi

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa