14 Eylül 2004 01:00

AB, Türkiye'yi ABD'den uzaklaştırır

Washington'daki düşünce kuruluşu Batı Politika Merkezi (Western Policy Center) uzmanlarından Ian O. Lesser, aralık ayında Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye tarih vermesinin, Türkiye'nin Washington ile bağlarını zayıflatabileceğini savundu.

Paylaş
Washington'daki düşünce kuruluşu Batı Politika Merkezi (Western Policy Center) uzmanlarından Ian O. Lesser, aralık ayında Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye tarih vermesinin, Türkiye'nin Washington ile bağlarını zayıflatabileceğini savundu. Lesser, "ABD ve Avrupa-Akdeniz ilişkileri: Gelişen Eğilimler ve Stratejiler" başlığını taşıyan ilk raporunda, Türkiye'nin Aralık 2004'te AB'den tarih alması için ABD'nin lobi yapmasının, Türkiye'nin şansını artırmada yararının tartışmalı olduğunu kaydetti. Raporda Lesser, gelecek yıllarda AB'nin alacağı kararlar üzerinde Washington'ın gerçek bir pozisyonu olmadığını, ancak ortaya çıkacak sonucun, ABD'nin çıkarlarıyla doğrudan ilgili olacağını belirtti. Lesser, "Üyelikle ilgili olumlu bir karar, daha tutarlı Avrupa savunma ve dış politikalarıyla birleşince Türkiye'ye güvenlik bakımından yeni yollar önerebilir. Bu da Türkiye'nin Washington ile bağlarını zayıflatabilir" dedi.


Fransa'dan heyet geliyor Fransa Meclisi'nin Avrupa Birliği Heyeti üyeleri, 13-17 Eylül arasında Türkiye'yi ziyaret edecek. Alınan bilgiye göre, Pierre Lequiller'nin başkanlığını yaptığı 6 kişilik Fransız parlamenter heyeti, İstanbul, Ankara'daki temaslarının ardından ikiye ayrılarak, Kars ve Elazığ'da da yetkilerle görüşecek ve bölgede incelemede bulunacak.

ÖNCEKİ HABER

Hukukçular TCK'ya karşı

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa