Darbecilere lanet yağdı

12 Eylül 1980 faşist cuntası 24'üncü yıldönümünde, Ankara'da devrim şehitlerinin fotoğraflarını taşıyan binler "darbeciler halka hesap verecek" dedi.

12 Eylül 1980 faşist cuntası 24'üncü yıldönümünde, Ankara'da devrim şehitlerinin fotoğraflarını taşıyan binler "darbeciler halka hesap verecek" dedi. Mitinge katılan 5 bine yakın insan hep bir ağızdan mücadelenin süreceğini ilan ederken, Kenan Evren'in başını çektiği cuntacılar lanetlendi. Karanlık bir dönemin ilk haberinin verildiği, muhtıranın okunduğu Ankara Radyosu önünde bu kez Demokrasi Bildirgesi okunarak, güzel günlere olan inanç dile getirildi. 78'liler Girişimi'nin organize ettiği miting için Ankara Tren Garı önünde toplanıldı. Yüzlerce fotoğraf, güzel günler için mücadelede yaşamını yitirenleri bugünlere taşırken, eylemciler onların mücadelesinin süreceği mesajını verdi. "12 Eylül darbecileri yargılansın" pankartı arkasında Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya, Sinan Cemgil ve Che Guevera'nın fotoğrafları tüm devrim şehitlerini temsilen bir pankartta yer aldı. Eylemciler Ankara Radyosu önünde mola verdi. 12 Eylül faşist darbesiyle izleri bugünlere gelen karanlık günlerin başladığının ilk haberini veren, cuntanın başı Kenan Evren'in muhtırasına karşı "demokrasi bildirgesi" okundu. Bildirgede, cuntacıların muhtırasının o dönemde yaşananları unutturmak üzerine hazırlandığı vurgulandı. Bildirgede darbecilerin yargılanması ile demokratik talepler yer aldı. Radyo binasına karanfiller bırakan yürüyüşçüler, Abdi İpekçi Parkı'na geldi. Park, yüzlerce siyah beyaz fotoğrafla on yılları birleştirirken, alandan hep bir ağızdan "Faşizme ölüm, halka hürriyet", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları yükseldi.

'Gün tavır günüdür' 78'liler Girişimi Sözcüsü Ruşen Sümbüloğlu, 12 Eylül'ün yol açtığı yıkıma dikkat çekerek, 12 Eylül düzeninin bugünlere taşındığına işaret etti. 12 Eylül darbecilerinden hesap sormanın alanda fotoğrafı taşınan insanların bir vasiyeti de olduğunu kaydeden Sümbüloğlu, "Gün tavır günüdür. Ya susacağız, seyirci kalacağız, ödediğimiz onca bedelin daha beterini yeniden ödeyeceğiz" dedi. KESK Genel Başkanı Sami Evren ise mitingde fotoğrafları taşınan devrimcilerin alnı açık, başı dik baktığını ve hala aralarında olduğunu vurguladı. Katledilen Zeki Kargın'ın annesi Nadire Kargın ise "12 Eylül'ü lanetliyorum. 12 Eylül devrimcileri bitireceğini sandı ama devrimciler bitmedi, bitmeyecek. Yaşatacağım oğlumu" dedi. DİSK Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün de darbecilerin yargılanması için bir ateş tutuşturduklarını ve büyüteceklerini dile getirdi. Halkevleri Genel Başkanı Abdullah Aydın da er ya da geç darbecilerden hesap sorulacağını söyledi. Yazar Muzaffer İlhan Erdost ise "Onları geri istiyoruz onları. Geri gelmeyecek onlar biliyoruz ama istiyoruz onları" dedi. İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül de darbecilerin yargılanması için daha çok emek harcanması gerektiğini ifade etti.

www.evrensel.net