12 Eylül 2004 21:00

Zararı hortumcu ödemeyecek

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, devlete 40 milyara yakın zararı olan batık bankaların yükünü banka sahiplerinin geri ödemelerinden karşılanamayacağını itiraf ederek, "Bu 40 milyar dolarlık yükün bankaların hâkim ortaklarından iştiraklerinden, varlıklarından yapılacak tahsilatlardan tamamen karşılanabilir mi?

Paylaş
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, devlete 40 milyara yakın zararı olan batık bankaların yükünü banka sahiplerinin geri ödemelerinden karşılanamayacağını itiraf ederek, "Bu 40 milyar dolarlık yükün bankaların hâkim ortaklarından iştiraklerinden, varlıklarından yapılacak tahsilatlardan tamamen karşılanabilir mi? Karşılanamaz mı? Sorusu var. Kamuoyu kendisinin üzerinde 'hiç bir yük kalmasın, tahsilatlar yapılsın' arzusundadır. Fakat yapılan gelir-gider hesaplamalarında bu yükün tamamının karşılayacak bir gelirin olmadığını da göstermektedir" dedi. Şener, yaptığı açıklamada Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF) Hazine'ye olan borcunun kamunun kamuya borcu olduğunu belirterek, borç olarak kıyamete kadar devam etmesinin de önemli olmadığını savundu. Fon'a devredilen bankalardan dolayı kamuya 40 milyar doların üzerinde bir yük bindiğini ifade eden Şener, bu yükün bir kısmının fon kaynaklarından, büyük bir kısmının da Hazine kaynaklarından karşılandığını bildirdi. Şener, Fon'a devredilen bankalardaki hâkim ortakların borçlarının düzenli bir şekilde tahsil edilmesi halinde kur ve faiz farkları dahil edildiğinde 40 milyar dolarlık bu yükün mümkün olduğunca aşağı indirileceğini ileri sürdü.

İndirim yapılıyor TMSF'nin tahsilatlar için belli bir program uyguladığını anlatan Şener, şöyle devam etti: "Borç yükümlülüklerini yerine getirmeyen hâkim ortakların yükümlülüklerini yerine getirmeleri için çalışılmaktadır. Bunun için TMSF ile bir ödeme planı ile uzlaşmamış hâkim ortaklarla görüşmeler yapmaktadır. Bazı hâkim ortaklarla protokoller yapılmıştır. Görüşmelerin devam ettiği gruplarda vardır. Gayri menkullerin ve iştiraklerin nakde çevrilmesi çalışmaları da sürdürülmektedir. Bireysel ve kurumsal borçlular belli bir takvime kadar borçlarını ödedikleri taktirde bir indirim yapılmaktadır, bu da duyurulmuştur. Bireysel borçlulardan 8 trilyon liralık bir tahsilat yapılmıştır Kurumsal borçların miktarı ise henüz belli olmamıştır. Bu ayın sonuna kadar süresi vardır. Buradan önemli bir tahsilat yapılması düşünülmektedir." Mümkün olduğunca kamusal yüklerin azaltılması için çaba harcandığını vurgulayan Şener, sözlerini şöyle tamamladı: "Ama bu 40 milyar dolarlık yükün bankaların hâkim ortaklarından iştiraklerinden, varlıklarından yapılacak tahsilatlardan tamamen karşılanabilir mi? Karşılanamaz mı? Sorusu var. Elbette kamuoyu kendisinin üzerinde 'Hiç bir yük kalmasın, tahsilatlar yapılsın' arzusundadır. Fakat yapılan gelir-gider hesaplamaları da bu yükün tamamını karşılayacak bir gelirin olmadığını da göstermektedir".

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Üretici geçim savaşında

SONRAKİ HABER

Tütün vergisi TEKEL'e avantaj sağladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...