10 Eylül 2004 21:00

Taleplerde ısrar edilecek

KESK Genel Başkanı Sami Evren, 15 Eylül'de başlayacak toplugörüşmelerde taleplerinde ısrarlı olacaklarını bildirdi.

Paylaş
KESK Genel Başkanı Sami Evren, 15 Eylül'de başlayacak toplugörüşmelerde taleplerinde ısrarlı olacaklarını bildirdi. Türkiye'de, ekonomide her şeyin iyiye gittiği yolundaki açıklamalara rağmen, çalışanlara dengelerden, krizden dem vurulduğunu belirten Evren "Bu ikiyüzlü bir durumdur" dedi. ESM İzmir Şubesi'nde KESK'e bağlı sendikaların şube yöneticilerinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Sami Evren, yüzde 14.4'lük ekonomik büyümeden söz edildiğini hatırlatarak, şunları söyledi: "Bütün çalışanlar olarak hükümetten geçmiş yıllardan bu yana bu büyümeye mahsuben yüzde 14.4'lük fark talep ediyoruz. Kamu emekçilerinin asgari yaşam standardı bizim hesabımıza göre aylık 940 milyon lira. Sosyal haklarda 175 milyon lira aile yardımı, 105 milyon lira çocuk parası, 221 milyon lira kira yardımı istiyoruz." Talepleri diğer konfederasyonlarla ortaklaştırıp hükümetin karşısına güçlü bir şekilde çıkmak istediklerini dile getiren Evren, Kamu Yönetimi Temel Kanunu ve Personel Rejimi Yasa Taslağı'na mücadeleyi boyutlandıracaklarını da belirtti.

Baydur'un ezberi Sami Evren, AB temsilcisi Günter Verheugen ile yaptıkları görüşme sırasında, TİSK Başkanı Baydur ile aralarında geçen tartışmaya ilişkin soruya da yanıt verdi. Baydur'un "kişisel görüşlerini aktarıyor" diyerek kendisine müdahale ettiğini hatırlatan Evren, "Bunun üzerine ben de bir işveren kurumunun bu toplantıya katılmasını anlayamadığımı belirtip, söyleyecek bir sözü varsa sırası geldiğinde söylemesini istedim. Bu sırada bana 'seni döverim' demiş. O anda ben bu sözleri duymadım. Duysam karşılığını orada verirdim" dedi. Baydur'un temsil ettiği kurumun yıllardır emekçileri dövdüğünü, sömürdüğünü ifade eden Evren, "Biz onun alıştığı, önünde düğmesini ilikleyen sendikalardan değiliz. Baydur'un ezberini bozduk herhalde" diye konuştu.


Eylemler başlıyor
 • Danışma Meclisi üyeleri, 13 Eylül'de İstanbul'dan başlayıp 15 Eylül'de Ankara'da son bulacak bir yürüyüş yapacak. Yürüyüşçüler, Ankara'da Eğitim Sen'in kapatma davasına katılacak. Aynı gün KESK, Kamu-Sen ve Memur-Sen TİS görüşmesine ilişkin ortak basın açıklaması yapacak.
 • 14 Eylül'de kapatma davasına karşı Eğitim Sen'e destek veren yerli ve yabancı kurum temsilcileriyle ortak açıklama düzenlenecek.
 • 15 Eylül'de bütün illerde vizite eylemi yapılacak.
 • 18 Eylül'de Marmara'da İstanbul, Ege'de İzmir, Çukurova'da Adana, Güneydoğu'da Diyarbakır, Doğu Anadolu'nda Van, Orta Anadolu'da Ankara, Karadeniz'de ise Samsun'a yürüyüş düzenlenecek. Ayrıca standlar açılacak.
 • 25 Eylül'de bütün illerde, saldırı yasaları, bütçe, TİS ve demokrasi talepleriyle işbırakılarak mitingler düzenlenecek.
 • Başta Personel Rejimi Reformu olmak üzere saldırı yasaları Meclis komisyonlarında görüşülmeye başlandığında Türkiye çapında işbırakılarak, alanlara çıkılacak.
 • 27 Kasım'da Ankara'da miting yapılacak. Miting öncesi 24 Kasım'da bölgelerden Ankara'ya yürüyüş başlatılacak.
 • 9 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında, her ilden bir kişinin katılacağı bir eğitim projesi hayata geçirilecek.
 • KESK Kadın Kurultayı, 22-23-24 Ekim tarihlerinde Ankara'da toplanacak.


  DİYARBAKIR KESK Şubeler Platformu, BES Genel Başkanı Bülent Kaya ve Haber-Sen Genel Sekreteri Haluk Durğaç'ın katılımıyla Demir Otel'de düzenlediği kahvaltılı basın toplantısıyla eylem takvimi hakkında bilgi verdi. Eğitim Sen'e açılan kapatma davasının geri çekilmesini isteyen Bülent Kaya, saldırı yasalarına karşı da ortak mücadele çağrısı yaptı.

  BOLU Eğitim Sen Bolu Şubesi'nde düzenlenen toplantıya KESK Genel Merkez Yöneticisi Nihat Değer ve SES Genel Merkez Yöneticisi Olcay Kanlıbaş katıldı. KESK'in taleplerini ve bunlar için ortaya koyduğu mücadele takvimini duyuran KESK yöneticileri, sözleşmeli çalışma, esnek çalışma ve performans dayatmalarını kabul etmeyeceklerini bildirdi.

  ADANA Adana'da İnşaat Mühendisleri Odası'nda (İMO) yapılan toplantı öncesi KESK MYK Üyesi İhsan Avcı ve BES Genel Sekreteri Döndü Taka basın toplantısı düzenlediler. Toplu görüşmeleri, 2005 yılı bütçesini ve adına reform denilen yasal düzenlemeleri bir bütün olarak ele aldıklarını dile getiren İhsan Avcı, şunları söyledi: "Bu nedenle mücadelemiz sadece kamu çalışanlarıyla sınırlı değil. Emek ve demokrasi güçlerinin katılımıyla çok daha kapsamlı, ortak bir mücadeleyi hedefliyoruz. IMF programının karşısına emek eksenli bir sosyal programla çıkacağız. Yasal düzenlemelere karşı üretimden gelen gücümüzde dahil olmak üzere eylemler örgütleyeceğiz. İşyerlerini ayağa kaldıracağız. Yine Eğitim Sen'e açılan kapatma davasına karşı tutumumuz da aynı sertlikte olacak. Hükümeti uyarıyoruz, bütün kamu emekçilerini ve halkımızı mücadeleye çağırıyoruz."

  TARSUS Eğitim Sen Tarsus Şube Başkanı Cuma Erçe, toplusözleşme görüşmelerinin başlayacağı ve Eğitim Sen'in kapatılmasıyla ilgili davanın görüşüleceği 15 Eylül'de vizite eylemi yapacaklarını bildirdi. Erçe, eylemlerinin başarıya ulaşabilmesi için tüm emekçilerin desteğine ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

  TUNCELİ Tuncelili kamu emekçileri de eyleme hazırlanıyor. KESK Tunceli Şubeler Platformu oluşturduğu komitelerle işyeri toplantıları yaparak kamu emekçilerini eylemlere güç vermeye çağırıyor.

  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  SSK İşçilerindir!

  SONRAKİ HABER

  Atılan işçilere destek ziyareti

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
  Evrensel Ege Sayfaları
  EVRENSEL EGE

  Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...