10 Eylül 2004 21:00

Volkswagen'den işçiye şantaj

Volkswagen (VW) maliye sorumlusu Hans Dieter Pötsch, "Eğer sendikalar önümüzdeki TİS görüşmelerinde iki yıllığına sıfır zam ve diğer alanlarda taviz verme tutumuna girmezlerse o zaman istihdam alanında sorunlar yaşanacağı kesindir" dedi.

Paylaş
Volkswagen (VW) maliye sorumlusu Hans Dieter Pötsch, "Eğer sendikalar önümüzdeki TİS görüşmelerinde iki yıllığına sıfır zam ve diğer alanlarda taviz verme tutumuna girmezlerse o zaman istihdam alanında sorunlar yaşanacağı kesindir" dedi. Pötsch, 30 bin işyerinin ve işçilerin sıfır zam dayatması kabul edilmediği takdirde tehlikeye gireceğini ileri sürdü. Önümüzdeki hafta çarşamba günü Volkswagen'de TİS görüşmeleri başlıyor. İşverenler örgütüne bağlı olmayan VW yıllardır IG Metall ile özel işyeri TİS'leri imzalıyor. Almanya'da toplam 176 bin 664 kişi Volkswagen'de çalışıyor. Her ne kadar 15 Eylül günü başlayan TİS görüşmeleri VW bünyesindeki bütün işçi ve emekçileri kapsasa da asıl belirleyici olan tekelin Volkswagen bölümü oluyor. Wall Street Journal Europe gazetesine demeç veren VW tekeli maliye sorumlusu Pötsch, "Sendikalar önümüzdeki TİS görüşmelerinde iki yıllığına sıfır zam ve diğer alanlarda taviz verme tutumuna girmezlerse istihdam alanında sorunlar yaşanacak" dedi. Ne kadar işyerinin tehlikede olduğu sorusunu "30 bin üstü" şeklinde yanıtlayan Pötsch, "İşletmemiz tabii ki Almanya'daki faaliyetlerini geliştirmek istiyor, sözünü ettiğim rakam da teorik bir rakamdır" dedi. Ancak sendikanın geri adım atmaması durumunda "teorik rakamın" pratiğe dönüşeceği konusunda ise Pötsch "Genel istihdamın kötü etkilenmemesi için sendikanın da çaba göstereceğini umuyoruz" dedi.

Korku yayıyorlar VW TİS Komisyonu adına açıklama yapan IG Metall Aşağı Saksonya Başkanı Harmut Meine, "Bazı tekel yöneticilerinin çalışanların işyeri korkularıyla oynaması sorumsuzluktan başka bir şey değildir" dedi. Pötsch'ün açıklamalarına, "TİS görüşmeleri başında tekelin ateşe yağ dökmesi de bizi taleplerimizden vazgeçirmeyecek" diye tepki gösteren Meine, "IG Metall yüzde 4 ücret artışı ve 103 bin Volkswagen çalışanı için işyeri güvencesi taleplerinden vazgeçmeyecek. Şimdi taleplerimizi daha tutarlı savunacağız" dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Fiyasko raporu

SONRAKİ HABER

TİGEM satılmayıp kiralanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...