09 Eylül 2004 21:00

'Kolay olanı seçmeyin!'

Adana Devlet Tiyatrosu yeni sezon öncesi Adanalılar'ı tiyatroya bekliyor. ADT basın sorumlusu halka çağrıda bulunarak "Popüler kültürün bulaşıcı bir hastalık gibi hepimizi sardığı şu günlerde, Adana halkından kolay olanı seçmemesini istiyor ve gerçek sanatla buluşacağı yere, tiyatroya gelmesini bekliyoruz" dedi.

Paylaş
Adana Devlet Tiyatrosu (ADT) 2004-2005 sezonunda uygulamaya koyacağı yeniliklerle, sanatseverleri tiyatroya çekmeyi ve kentin kültürel hayatında daha etkili yer edinmeyi amaçlıyor. Tiyatronun kentle buluşmasını kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan İletişim Bürosu'nun Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu, oyuncu Şirin Çetinel, yaptığı açıklamada, ADT'nin 1 Ekim'de birçok açıdan yenilenerek izleyici ile buluşacağını söyledi.

Popüler kültür hastalığına karşı Yeni Sanat Yönetmeni İskender Altın'ın önderliğinde, tüm ekibin katkılarıyla sanatın gerekliliğini ortaya koyan projeler oluşturduklarını ifade eden Çetinel, şöyle konuştu: "Popüler kültürün bulaşıcı bir hastalık gibi hepimizi sardığı şu günlerde, Adana halkından (kolay olanı) seçmemesini istiyor ve gerçek sanatla buluşacağı yere, tiyatroya gelmesini bekliyoruz. Bu kentin bir devlet tiyatrosu olduğunu hatırlatmak için, coşkulu çalışma sürdürüyoruz." Tiyatronun yerleşik sahnesindeki gişenin yanı sıra kent merkezine yeni bir gişe daha açma yönünde çalışmaları olduğunu belirten Çetinel, bu yolla daha yakın ve ulaşılabilir olmayı hedeflediklerini belirtti.

Üniversite ile işbirliği Çukurova Üniversitesi ile ortak çalışma sonucunda yerleşke içinde açılan Afife Jale Salonu'nda ADT oyunlarının sahneleneceğini de duyuran Çetinel, şöyle devam etti: "Elindeki tüm olanakları sonuna kadar kullanmayı hedefleyen ADT, internet sitesini de yeniliyor. Böylece Adana seyircisi, istediği anda tiyatrosuna ulaşabilmenin yanı sıra tüm projelerden, oyun programlarından, değişiklik ve yeniliklerden, kısacası tüm olup bitenden haberdar olabilecek. İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanacak sitenin bir diğer amacı ise ADT'nin yurtdışı ile bağlantısını kurmak ve özellikle uluslararası festivale yönelik projeler ve bağlantılar geliştirmektir."

Can Yücel çevirisiyle Çetinel, kentin çeşitli yerlerine asılan afişlerle sanatseverleri davet ettikleri yeni sezonun iki farklı proje ile açılacağını belirterek, metinlerini Haluk Işık'ın yazdığı, müzik direktörlüğünü Cem İdiz'in, yönetmenliğini ise İskender Altın'ın üstlendiği müzikal gösterinin kentin değişik mekanlarında sahneleneceğini duyurdu. Açılış oyunun ise William Shakespeare'in yazdığı Can Yücel'in çevirdiği ve Bulgar Yönetmen Javor Gardef'in sahneye koyacağı "Fırtına" olacağını kaydeden Çetinel, tüm sanatseverlerle yeni sezonda da ADT'de buluşmayı istediklerini ifade etti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Moore'un gösterdikleri
   ve göstermedikleri

SONRAKİ HABER

Spielberg usulü 11 Eylül

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...