10 Eylül 2004 01:00

General Motors'un ülke oyunu

Otomotiv sektörünün devlerinden General Motors'un (GM) İsveç veya Almanya'daki fabrikalardan birini kapatarak üretimi sadece bir merkezde sürdüreceğini açıklaması her iki ülkede de tartışmalara ve bu işyerlerinde çalışan işçiler arasında gergin bir bekleyişe yol açtı.

Paylaş
Otomotiv sektörünün devlerinden General Motors'un (GM) İsveç veya Almanya'daki fabrikalardan birini kapatarak üretimi sadece bir merkezde sürdüreceğini açıklaması her iki ülkede de tartışmalara ve bu işyerlerinde çalışan işçiler arasında gergin bir bekleyişe yol açtı. GM İsveç'in Trollhettan ilindeki Saab ile Almanya Rüsselsheim'daki Opel fabrikaları yöneticilerine maaliyeti düşürmek ve üretimi artırmak için başvuracakları çözüm önerilerini iletmeleri için iki ay süre verdi. GM 2005'in ilk aylarında Avrupa'da otomobil üretimini hangi ülkede sürdürüleceğine karar verecek. GM, bir yandan otomotiv sektöründe faaliyet gösteren firmaları satın alırken aynı zamanda üretimi iş güvencesinin daha az, iş gücünün daha ucuz olduğu ülkelere kaydırıyor. GM'nin fabrikalardan hangisini kapatacağını açıklamaması işçiler üzerinde baskı kurmayı, emekçileri karşı karşıya getirerek, onları isteklerini kabule zorlamayı amaçlıyor.

Sendikaların tavrı Gelişmeler GM'nin bu taktiğinde başarılı olduğunu gösteriyor. Kararın açıklanmasının ardından İsveç ve Almanya'da otomotiv işkolunda faaliyet gösteren sendikaların bürokratları GM'nin bu oyununa karşı çıkmak yerine yarışa katıldılar. Sendikalar da birbirleriyle rekabete başladılar. Alman ve İsveç sendikaları sanki bir futbol maçından bahsediyorcasına yarışı kendilerinin kazanacaklarını açıkladılar. Alman IG Metall yöneticileri GM'nin Almanya'yı tercih edeceğini ve yarışı kendilerinin kazanacağını söylediler. IG Metall sözcülerinden Achim de Hair, İsveç TT ajansına "Opel GM'nin güçlü markası, Rüsselsheim de Opel'in çarpan kalbi" açıklamasını yaptı. Trollhettan'daki Saab fabrikasında örgütlü Metall sendikasının Şube Başkanı Paul Okerlund da "Bizden talep edilen kapasiteye sahibiz. Kaçınılmaz olarak kazanmak için her şeyi yapacağız" diye konuştu.


İŞÇİLER ZARARLI ÇIKACAK Saab'ın Trollhettan'daki otomobil fabrikasında 6 bin 650 işçi çalışıyor. Fabrikanın kapatılması halinde 10 bine yakın işçi işini kaybedecek. Alman ve İsveç hükümetleri ile sendika bürokratları arasında yarışı kazanma mücadelesi sürerken uzmanlar yarıştan her iki ülkedeki işçilerin zararlı çıkacağını vurguluyor. Uzmanlar iki fabrika arasında yarışı kazanma mücadelesinin Trollhettan'daki fabrikada çalışma saatlerinin uzatılması, fazla çalışma saatlerinin işçilerin aleyhine yeniden düzenlenmesi gibi önlemlere gidilmesi halinde bunun metal işkolunda çalışan tüm işçileri olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunuyorlar.

ÖNCEKİ HABER

Süpermarket yasası
   yeniden gündemde

SONRAKİ HABER

İngiltere’de Avam Kamarasından sorumlu bakan istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa