09 Eylül 2004 21:00

Merhametli bir katil!

Irak'ta bir sivili öldüren Amerikalı askerler, mahkemede korkunç itiraflarda bulundu. ABD askerlerinin "ruh halini" ve Iraklılara nasıl baktıklarını gösteren itiraflara göre, söz konusu Iraklı 'acı çekmesini durdurmak için' vuruldu.

Paylaş
Irak'ta bir sivili öldüren Amerikalı askerler, mahkemede korkunç itiraflarda bulundu. ABD askerlerinin "ruh halini" ve Iraklılara nasıl baktıklarını gösteren itiraflara göre, söz konusu Iraklı 'acı çekmesini durdurmak için' vuruldu. Önceki gün Almanya'daki bir askeri mahkemede kürsüye çıkan Yüzbaşı Rogelio Maynulet, 21 Mayıs tarihinde Kufa'da Iraklı bir şoförü öldürmekle suçlanıyordu. Maynulet'in başında olduğu birlik, içinde "Mukteda Sadr yanlısı milisler" olduğu gerekçesiyle bir aracı yaylım ateşe tuttu. Aracın sürücüsü ve bir yolcu yaralandı.

Hastaneye götürmediler Duruşmada tanıklık yapan Colin Cremin, "Maynulet bana, sürücüyü aracın dışına çektiklerinde, kafatasının bir kısmının parçalanmış olduğunu gördüklerini söyledi. Onu kurtarmak olanaksızdı. Yüzbaşı Maynulet adamı ensesinden vurdu" diye konuştu. Cremin, bu cinayetin "acıma sonucu" işlendiğini ekleyerek, "İnsani olan buydu" diye konuştu. Tanık asker, yaralı Iraklıyı hastaneye götürmelerinin "imkânsız" olduğunu, çünkü bunun "Amerikan askerlerinin hayatını tehlikeye atacağını" dile getirdi. Askeri savcılar ise, Yüzbaşı Maynulet'in "kuralları çiğnediği" başka vakalar da olduğunu söylediler. Buna göre Maynulet, ordunun yetki vermediği silahları taşıyordu. Bir seferinde, bir "sivil Amerikalı"nın el konulmuş olan kimliğini almak için Irak polis karakolunu basmıştı. Öldürülen Iraklının, 36 yaşındaki Kerim Hasan olduğu belirtiyor. Aile, Kerim Hasan'ın, Mukteda Sadr için çalışan bir şoför olduğunu söylüyor.

Generallerden çağrı Bu arada, ABD Başkanı George W. Bush'a mektup yazan 8 emekli general, Amerikan askerlerinin Irak'taki işkenceleri araştırmak üzere kapsamlı ve tam bağımsız bir komisyon kurulmasını istedi. İşkence fotoğraflarının basına yansımasından sonra iki ayrı soruşturma açılmıştı. Ancak bu soruşturmalardan biri ordu, diğeri ise bağımsız olduğu söylenen, ancak Pentagon'un isteğiyle oluşturulan ve aralarında iki eski savunma bakanının bulunduğu bir komisyon tarafından yürütülmüştü. Mektupta imzası bulunan emekli amiral John Hutson, basına açıklamasında, "Yapılan soruşturmalar, üst düzey askeri ve sivilleri sorumlu tutmakta başarısız oldu. Bu durum etiğe aykırıdır. Eğer gerçekleri, ne olduğunu öğrenmek ve bir daha bu uygulamaların tekrarlanmasını önlemek istiyorsak, bu konuyla doğrudan ilgili olmayanlardan oluşan bir komisyonla daha kapsamlı bir soruşturma yürütmeliyiz" dedi.


Guantanamo'da 'yanlışlık' ABD Savunma Bakanlığı, Guantanamo kampındaki tutsaklardan birini "yanlışlıkla tuttuğunu" bildirdi. Deniz Kuvvetleri yetkilisi Gordon England, Guantanamo'daki askeri kurulun, adı açıklanmayan bu kişinin "düşman savaşçısı" olmadığını tespit ettiğini söyledi. England, Pentagon'un, bu kişinin kısa bir süre içinde ülkesine gönderilmesini istediğini kaydetti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Irak'a ölüm yağdırıyorlar

SONRAKİ HABER

Cenazelerde ABD'ye öfke

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa