08 Eylül 2004 21:00

Memur TİS'te ısrarlı

Kamu-Sen, KESK ve Memur-Sen temsilcilerinin talepleri ve eylemleri ortaklaştırmak için gerçekleştirdiği toplantıda, bu yıl toplugörüşme değil, toplusözleşme yapma kararı alındı.

Paylaş
Kamu-Sen, KESK ve Memur-Sen temsilcilerinin talepleri ve eylemleri ortaklaştırmak için gerçekleştirdiği toplantıda, bu yıl toplugörüşme değil, toplusözleşme yapma kararı alındı. Uluslararası sözleşmelerin kendilerine toplusözleşme hakkı tanıdığını belirten temsilciler, 1.5 milyon memuru sözleşmeli çalışan haline getirecek olan Personel Rejimi Reformu'na karşı çıkma konusunda da anlaştılar. Temsilciler bugün yapacakları toplantı ile taleplerini ortak bir metinde toplayacaklar, bu metin 13 Eylül günü üç konfederasyon genel başkanının birlikte yapacağı açıklamayla kamuoyuna duyurulacak. Konfederasyon temsilcilerinin önceki gün basına kapalı olarak gerçekleştirdikleri toplantıda, ortak gündemle masaya oturma, toplantıya Kamu İşveren Kurulu Başkanı olarak bakanın başkanlık etmemesi, Kamu Personel Yasa Taslağı'nın geri çekilmesi, temel taleplerin demokratik ve sendikal haklar başlıkları altında olması üzerinde anlaşma sağlandı.

Anayasa değişikliği Toplantıda ayrıca, geçen yıl uygulanmayan Uzlaştırma Kurulu kararlarının 2004'ün kayıpları olarak talep edilmesi de kararlaştırıldı. Sendikaların kurullara katılımı, temsiliyet, işyeri güvencesi, işyeri sendikacılığına güvence verilmesi, sendikal haklar önünde engel olunmaması gibi konular da gündeme geldi. Kamu-Sen'in "insanca yaşanacak bir temel ücret", KESK'in "işe yeni başlayan memurun 940 milyon temel ücret alması", Memur-Sen'in "yüzde 17 zam" şeklindeki ayrı ayrı ücret taleplerinin birleştirilmesinin tartışıldığı toplantıda, "mali haklar" başlığı ile asgari temel ücret politikasının gündeme getirilmesi kararı alındı.

Grev hakkı Şimdilik bir rakamın konuşulmadığı toplantıda, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'nın aşılması, özellikle Anayasa'nın 90'ıncı maddesindeki değişiklik doğrultusunda uluslararası sözleşmelerin kendilerine tanıdığı grev ve toplusözleşme haklarını kullanma kararlılığı da dile getirildi. Kamu-Sen Genel Toplugörüşme Sekreteri Nazmi Güzel, KESK Genel Toplugörüşme Sekreteri Mustafa Ecevit ve Memur-Sen Genel Toplugörüşme Sekreteri Atilla Mutlu Alkış, yaptıkları ortak açıklamada, hükümetin bu yıl karşılarına işsizleri ve diğer çalışanları çıkarmamasını istemiş ve "kaynak yok" gerekçesini de kabul etmeyeceklerini açıklamışlardı.


Kamu-Sen'in destek arayışları Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız dün DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve SP Genel Başkan Vekili Recai Kutan'ı ziyaret ederek, toplu görüşme sürecinde destek istedi. Ziyaretler sırasında toplugörüşme değil, toplusözleşme yapacaklarına vurgulayan Akyıldız, hükümetin açıklamalarından şimdiden masada uzlaşmaya yanaşmayacağı izlenimi edindiklerini söyledi. Akyıldız, hükümetin "büyüyoruz, enflasyon düştü" söylemlerine de atıfta bulunarak, makul taleplerde bulunduklarını söyledi. Masanın oldukça çetin ve tartışmalı geçeceğinin işaretlerini aldıklarını kaydeden Akyıldız, hükümetin inadını sürdürmesi halinde çalışanların tepkilerini masada ve sokakta göstereceğini söyledi. Zeki Sezer ve Recai Kutan da destek sözü verirken; Kutan, hükümetin IMF'nin dikte ettiği ekonomik programı uyguladığını kaydetti.

ÖNCEKİ HABER

Madende göçük faciası

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa