08 Eylül 2004 21:00

Kongra-Gel pazarlığı

Türkiye, Talabani ve Barzani ile Kongra-Gel pazarlığı yapıyor. Ankara'ya gelen Talabani ve Barzani'den Kongra-Gel'e destek olunmaması istendi. Toplantıda ayrıca Osman Öcalan'ın durumu da konuşuldu.

Paylaş
Türkiye, Talabani ve Barzani ile Kongra-Gel pazarlığı yapıyor. Ankara'ya gelen Talabani ve Barzani'den Kongra-Gel'e destek olunmaması istendi. Toplantıda ayrıca Osman Öcalan'ın durumu da konuşuldu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, haftalık basın toplantısında sorular üzerine, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) lideri Celal Talabani ile Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) üst düzey yetkilisi Neçirvan Barzani'nin Ankara temaslarını değerlendirdi. Talabani'nin, Irak'tan Avrupa'ya giderken, Barzani'nin ise Avrupa'dan Irak'a dönüşü sırasında Türk makamları ile görüşmek istediklerini belirten Tan, her iki yetkilinin de Irak'taki son durumu ilk elden aktardığını, gelişmelere ilişkin görüş ve değerlendirmelerini ilettiklerini bildirdi. Tan, Talabani ve Barzani'nin ayrıca, "Türkiye'nin Irak'a komşu ülkeler içinde bu ülkeye en fazla katkıda bulunabilecek konumda olduğunu ve bunu yapmakta olduğunu vurguladıklarını" kaydetti. Her iki yetkilinin de Türkiye ile Irak arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da artırılmasını istediğini söyleyen Tan, Ankara'nın verdiği mesajları ise şöyle anlattı: "Her zaman olduğu gibi Irak'ın bütünlüğüne atfettiğimiz önemi, Irak'ta kurulacak demokrasinin her yönüyle temsili bir demokrasi olması gerektiğini, Irak'ı oluşturan gruplardan hiçbirinin kendisini bu denklemden dışlanmış hissetmemesi gerektiğini vurgulamaktayız." Ankara'nın görüşmelerde "Kerkük konusunun hassasiyetinin altını da önemle çizdiğini" söyleyen Tan, "Irak'tan Türkiye'ye herhangi bir terör tehdidinin yönelmesinin ve bu bağlamda PKK'nin bölgedeki faliyetlerine oradaki yerel gruplarca destek olunmaması ve katkıda bulunulmamasının önemini de kuvvetle vurgulamaktayız" dedi.


TALABANİ: GENEL AF ÇIKARTILMALI Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani, Irak halkının terör örgütü PKK'yla etkin bir şekilde mücadele etmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi. Talabani, NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün'e verdiği özel demeçte, örgütten kopan Osman Öcalan'ın Kuzey Irak'ta sürekli yer değiştirdiğini de açıkladı. Talabani, Türkiye'deki saldırıların son bulması için genel af çıkarılmasının en iyi yol olduğu görüşünü yineledi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AB gözaltında tutacak

SONRAKİ HABER

Kadınların talepleri
   görmezden geliniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa