08 Eylül 2004 01:00

Ortaklaşma çabası

Toplugörüşme sürecine hazırlanan memur konfederasyonları, hükümetin karşısına ortak taleplerle çıkmak ve eylemleri de ortaklaştırmak için bir araya geldi.

Paylaş
Toplugörüşme sürecine hazırlanan memur konfederasyonları, hükümetin karşısına ortak taleplerle çıkmak ve eylemleri de ortaklaştırmak için bir araya geldi. 15 Eylül'de 1.5 milyon memuru temsilen hükümetin karşısına oturacak olan Kamu-Sen, KESK ve Memur-Sen tamsilcileri dün Kamu-Sen Genel Merkezi'nde biraraya geldi. Toplantıda alınan kararlar, 13 Eylül günü 3 konfederasyonun ortak toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak. Memur-Sen ayrıca işçi ve memur konfederasyonlarını, kitle örgütlerini ve meslek odalarını ziyaret ederek destek istiyor.

Ziyaretler KESK ve BASK'ı ziyaret eden Memur-Sen, önceki gün Türk-İş Genel Başkan Salih Kılıç ve Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ile görüştü. Dün de Hak-İş, Türkiye Barolar Birliği ve TMMOB yöneticileri ile bir araya gelindi. Ziyaretlerde toplugörüşme masasına sadece memurların sorunlarını değil, toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını getireceklerini iddia eden Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, ekim ayı başında Emek Platformu toplantısını yapacaklarını ifade etti. Personel Rejimi Yasa Tasarısı'yla getirilmek istenen sözleşmeliliği "ihanet" olarak nitelendiren Aksu, memurun sözleşmeli olmasını getiren bu tasarıya karşı çıktıklarını belirtti.

Örgütlerden destek sözü Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, "Bizden olup olmadığına bakmadan her türlü desteğe hazırız" dedi. Emek Platformu'nun toplum için bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Uslu, Türk-İş ile aralarındaki kavgayı hatırlatarak, küs olmadıklarını, İstanbul'da ve Danimarka'da aynı ortamda bulunduklarını ifade etti. Uslu, "Diğer konfederasyonları kardeş görüyor, arkadaşlarımı da seviyorum" diye konuştu. TBB Başkanı Özdemir Özok da emekçi kesimi ağırlamaktan mutlu olduklarını belirterek, sosyal barışın ve hukukun egemen olduğu, emeğin hakkının verildiği bir ülke istediklerini ifade etti. Destek vermeye hazır olduklarını belirten Özok, kamu personel rejimi ve memurların sözleşmeli yapılmasına ilişkin hazırlıklar konusunda ciddi kaygıları olduğunu dile getirdi.

ÖNCEKİ HABER

İşçiler TÜMTİS'te kararlı

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa