08 Eylül 2004 01:00

Bir Türkiye fotoğrafı

AB Komisyonu üyesi Verheugen, Diyarbakır'da geri dönüş yapılan bir köyde hazırlanan "şova" katılırken; Tunceli'de bir köy askerler tarafından boşaltıldı.

Paylaş
AB Komisyonu üyesi Verheugen, Diyarbakır'da geri dönüş yapılan bir köyde hazırlanan "şova" katılırken; Tunceli'de bir köy askerler tarafından boşaltıldı.


Asker Tunceli'de köy boşalttı

Cem Emir Tunceli'nin Geyiksuyu nahiyesine bağlı 5 haneli Eğriyamaç köyünün askerler tarafından boşatıldığı bildirildi. Üç gündür köye girmelerine izin verilmediğini belirten köylüler, muhtara zorla belge imzalatılarak köylerinin boşaltıldığını ifade ettiler. 1994'te evlerinden zorla çıkarılarak göçe zorlanan Eğriyamaç köylüleri, operasyon ve çatışmaların durmasıyla birlikte köylerine geri dönmüşlerdi. Ancak bir hafta önce başlatılan askeri operasyonlar, köylüleri yeniden evlerinden etti. 3 Eylül günü cuma günü Geyiksuyu Karakolu'na çağrılan köylülerden, köyü boşaltmaları istendi. Mecburen evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlatan köylüler, "2 yıldır bahar aylarında köye gidip, sonbaharda dönüyorduk. Bu olay olmasaydı kışın da kalacaktık" dediler. Üç gündür köye girişlerine izin verilmeyen köylüler, eşyalarının büyük bir bölümünün köyde kaldığını ifade ettiler.

Köyde kalmak istiyoruz Köylülerden 6 çocuk babası Haydar Demir, "Üç gündür köye gidemiyoruz. Muhtara zorla belge imzalatarak bizi köyümüzden ettiler. Arılarım köyde kaldı. Biz ceviz toplayıp satarak geçimimizi sağlıyoruz. Mağdur durumdayız" dedi. Köyünden ayrılmak istemediğini belirten 70 yaşındaki Besime Çınar ise "Biz köyde oturmak istiyoruz. Bahçem, fasulyem ve kışlık ihtiyacımın hepsi köyde kaldı" diye konuştu.


NABZA GÖRE ŞERBET VERDİ Verheugen, programında olmadığı halde DEP Diyarbakır eski milletvekili Leyla Zana ile süpriz bir görüşme yaptı. Dedeman Otel'inde gerçekleşen görüşme sırasında açıklama yapan Verheugen, Zana'nın, Türkiye'nin demokratikleşmesini, modernleşmesini ve AB entegrasyonunu desteklediğini ifade etti. Verheugen, "İkimiz de bölgede, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün korunması ve muhafaza edilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz" dedi. Zana da, Verheugen'in uzun yıllar davalarıyla ilgilendiğini ifade ederek karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını ve ülkenin sorunlarıyla geleceği konusunda konuştuklarını dile getirdi. Verheugen, ayrıca Gazi Köşkü'nde aralarında Baro, İHD, Sanayi ve Ticaret Odası, KAMER, SELİS ve Mazlum-Der gibi kitle örgütlerinin bulunduğu 22 kurum temsilcisiyle bir araya geldi. Kitle örgütü temsilcilerini dinleyen Verheugen, "İşimi zorlaştırdınız" dedi. Kitle örgütü temsilcileri Verheugen'in bu ifadesini "olumlu" olarak algıladıklarını dile getirdiler.


Geri dönülen köyde AB şovu

Mehmet Aslanoğlu - Şerif Karataş İncelemelerde bulunmak üzere önceki akşam Diyarbakır'a gelen AB'nin Genişlemeden Sorumlu üyesi Günther Verheugen, 1995 yılında askerler tarafından boşaltılan ve daha sonra geri dönüş yapılan Lice'ye bağlı Tuzla (Xweyi) köyünü ziyaret etti. Helikopterle, Lice Jandarma Komutanlığı'na bağlı Abalı Karakolu'na buradan da karayoluyla Tuzla köyüne geçen Verheugen, kaymakam İsmail Koşum, köy muhtarı Tahsin Yıldız ve köylüler tarafından karşılandı. Köylülerin hazırladığı ekmeği yiyen Verheugen, kendisine uzatılan ayranı da geri çevirmedi. Köyün durumu ile ilgili bilgi alan Verheugen, köyün nasıl boşaltıldığı ve talepleri ile ilgili sorular sordu. Muhtar Tahsin Yıldız, 1995 Kasım'da askerlerin köye gelerek kadın ve erkekleri köy meydanında ayrı ayrı topladığını ve köye bir ilaç atarak yaktığını, ardından "başınız sağolsun" deyip kendilerine köyden ayrılmaları için üç gün süre verdiklerini söyledi. Yıldız, köylülerin İzmir, Mersin, Adana, Diyarbakır gibi şehirlere göç etmek zorunda kaldıklarını belirterek 2001 yılında şehirdeki koşullara dayanamayan 30 ailenin köye geri döndüğünü söyledi. 7 kişinin köy okulu binasında, 7 ailenin de çadırlarda yaşadığını anlatan Yıldız, maddi koşulları elvermediği için ev yapamadıklarını anlattı. Köyde kimsenin ev yapacak parası ve gücü olmadığı için çadırlarda yaşadıklarını ifade eden Yıldız domates, soğan, buğday ve arpa ekerek geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Köydeki çocukların okula gidip gitmediğini soran Verheugen'e taşımalı sistemle çocuklarını okula gönderdiklerini, köy okulunun faaliyette olmadığını söyleyen Tahsin Yıldız, köylülerin isteklerini şöyle sıraladı: "Ev, su, okul istiyoruz. Barışın gelmesini istiyoruz. İnsan hakları istiyoruz." Verheugen'in "Devletten mali destek alıyor musunuz?" sorusuna ise "Valiliğe her eve iki ton demir, iki ton çimento verilmesi için başvurduk. Ama bugüne kadar kimse yardımda bulunmamıştır" dedi.

Kaymakam 'terör' dedi Tahsin Yıldız'ın bu sözleri üzerine konuşan kaymakam İsmail Koşum ise köyün boşaltıldığını kabul ederek "Teröristler bu köyden sızmalar gerçekleştirerek iki askerimizi şehit etmiş. Devlette köylülerin iki ateş altında kalmaması ve güvenlikleri için köyü boşaltmıştır" dedi. Koşum, OHAL'in kalkmasıyla birlikte köye dönüş projesinin hızlandığını ileri sürerek "Yurttaşlar yavaş yavaş köylerine yerleşiyorlar. Terörün bölgeye zararı oldu. Hem devlete hemde vatandaşa. Devlet elinden geldiğince mağdur olan vatandaşlara yardımda bulunacaktır" dedi. Sohbetin ardından köyde incelemelerde bulunan Verheugen gözlemlerini şöyle anlattı: "İlk gözlemim politik bir gözlem. Görüyoruzki burada şiddet ve çatışma her zaman felaketle sonuçlanıyor. Daha önce burada yaşayan halk daha kötü durumda. Burada çıkarılması gereken ders şu: Öyle bir politika bulmalıyız ki insanlar birarada barış içinde yaşayabilsinler. Şiddet hiç bir şekilde çözüm değil. Ve kesinlikle ortadan kaldırılmalı. AB Güneydoğu'nun kalkınmasına çok büyük önem atfediyor. Dolayısıyla bu bağlamda alınması gereken iki siyasi önlem var. Bunlardan biri Kürt halkına kültürel ve sosyal hakların verilmesi. Zaten bu yüzden Kürtçe eğitim ve yayını başından beri savunuyoruz. Geçte olsa bu konuyla ilgili bir takım adımlar atıldı. Ama sadece biz bunların başlangıç olduğunu söylüyoruz. Her halükârda bu gelişmeler sevindirici. Bir diğer husus ise Güneydoğu'nun ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması."

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TÜSİAD'dan hükümete yakın markaj

SONRAKİ HABER

'Zehir gemisi' rezaleti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...