06 Eylül 2004 21:00

TÜSİAD'dan hükümete 4 şart

TÜSİAD cari açık tehdininin engellenmesi için hükümetin 4 şartı yerine getirmesi gerektiğini ileri sürdü. Şartların başında IMF anlaşması var.

Paylaş
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, cari açığa karşı hükümetin uygulaması gereken 4 şart bulunduğunu açıkladı. TÜSİAD Başkanı Sabancı, başta IMF ile anlaşma olmak üzere sıkı maliye politikalarının sürdürülmesi durumunda cari açık tehdidinin engellenebileceğini savundu. Mersin'de açıklama yapan Sabancı, cari açıkla ilgili hükümete akıl verdi. Cari açığın henüz finanse edilemez düzeyde olmadığını iddia eden Sabancı, cari açığın ancak doğrudan yabancı sermaye girişi ile finanse edilebileceğini ileri sürdü. Sabancı, bu durumu ülkenin lehine çevirmek için yapılması gereken 4 şartın bulunduğunu öne sürdü:
 • IMF ile anlaşılması
 • Siyasi güven ve istikrar ortamı
 • AB ile müzakerelerin başlaması
 • Yatırım ortamının iyileştirilmesi. IMF anlaşmasının birinci derecede önemli olduğunu savunan Sabancı, Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu'nun çalıştırılmasını istedi. Cumhurbaşkanı Ah-met Necdet Sezer'in veto ettiği kamu reformu tasarılarının arkasındaki temel felsefeyi doğru bulduklarını ancak daha iyi hazırlanmış yeni bir tasarıya ihtiyaç olduğunu ileri süren TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, sosyal güvenlik konusunda da reformların bir an önce tamamlanmasını istedi.

  Reklam
 • Reklamsız Evrensel için abone ol
  ÖNCEKİ HABER

  Gıda denetimi de özele

  SONRAKİ HABER

  Büyük kuruluşlar satış listesinde

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa