07 Eylül 2004 01:00

Anketlerde Bush önde

2 Kasım'da yapılacak ABD başkanlık seçimlerine 2 aydan az bir süre kala, ABD Başkanı George W. Bush'un, Demokrat Rakibi John F. Kerry'nin açık farkla önüne geçtiği bildirildi.

Paylaş
2 Kasım'da yapılacak ABD başkanlık seçimlerine 2 aydan az bir süre kala, ABD Başkanı George W. Bush'un, Demokrat Rakibi John F. Kerry'nin açık farkla önüne geçtiği bildirildi. Newsweek dergisi tarafından yapılan ankete göre Bush, oyların yüzde 52'sini alırken, Kerry'nin oyları yüzde 41'de kalıyor.

Yüzde 50'yi aştı Derginin son anketine göre, seçmenler arasında Bush'un politikalarını onay oranı da ocak ayından bu yana ilk kez yüzde 50 limitini aşarak yüzde 52'ye ulaşırken, ankete katılanların yüzde 53'ü Bush'u yeniden başkan görmek istediklerini belirtti. Time dergisinin yaptığı son anket de Newsweek ile aynı sonuçları gösteriyor. Ankete göre seçimlerin bugün yapılması halinde Bush yüzde 52, Kerry ise yüzde 41 oranında oy alıyor. Irak konusunda seçmenlerin en çok güvendiği adayı yüzde 53 ile Bush oluştururken, bu konuda Kerry'nin desteği yine yüzde 41'de kalıyor.

Kerry'nin 'yumuşak karnı' Time anketine göre, Bush asıl farkı 'terörle mücadele'de atıyor. Bush'un bu konuda aldığı seçmen desteği yüzde 57'yi bulurken, Kerry yüzde 36'lık bir desteğe ulaşabiliyor. Adayların 'güçlü liderlik yapıp yapamayacağı' sorulan seçmenlerin yüzde 56'sı Bush için olumlu cevap verirken, Kerry için bu oran yüzde 37'de kalıyor. Parti kongrelerinin hemen sonrasında adayların oy oranlarının artış gösterdiğini belirten uzmanlar, bu artışın daha sonra düştüğünü belirtiyorlar.

Powell güçlendi Bu arada, Bush bir kez daha seçilirse görevde kalmayacağı konuşulan Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın, ikinci dönemde görevini yürütmeyi planladığı ileri sürüldü. Newsweek dergisi, Cumhuriyetçi Parti Kongresi sırasında, Powell'a yakın bir ismin, Powell'ın görevde kalmayı planladığını söylediğini yazdı. Söz konusu kaynağa göre, bu tutum değişikliğinin nedeni "küresel olayların Powell'ın istediği yönde gitmesi". Bu kişi; daha önce İran, Kuzey Kore ve Irak konusunda Powell'ın fikirlerini küçümseyen Amerikan yönetimindeki neo-muhafazakâr kesimin, artık Powell'ın diplomasisine ihtiyaçları olduğunu gördüklerini anlattı. Buna göre Powell, artık eskisine oranla yönetimde daha fazla söz sahibi. Daha önce Irak'taki işgal valisi Paul Bremer Pentagon'a rapor verirken, şu anda Irak'taki en yetkili Amerikalı olan Büyükelçi John Negroponte, Powell'a rapor veriyor.

ÖNCEKİ HABER

SPD'nin hezimeti

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: Rakibimiz 18 bin oyla yanıldı, ben 3 bin oyla yanıldım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa