06 Eylül 2004 01:00

ONBİNLER BARIŞ DEDİ

İstanbul, Diyarbakır ve Adana'da biraraya gelen onbinler, dünyadaki emperyalist savaş ve işgalleri kınarken, Türkiye'de de yeniden alevlenen çatışma ortamının son bulması için çağrı yaptı.

Paylaş
İstanbul, Diyarbakır ve Adana'da biraraya gelen onbinler, dünyadaki emperyalist savaş ve işgalleri kınarken, Türkiye'de de yeniden alevlenen çatışma ortamının son bulması için çağrı yaptı. Barış savunucuları İstanbul'da "Halkların kardeşliği için barışa ses ver" şenliğinde buluştu. Yaklaşık 10 bin kişi siyasi partiler, sendika ve kitle örgütlerinin Kazlıçeşme'de düzenlediği Kürtçe, Türkçe ve Lazca barış talebini yükseltti. "Ateşkes için diyalog, toplumsal barış için siyasi genel af", "Kürt sorununa demokratik siyasal çözüm" pankartlarının çevrelediği alanda yöresel kıyafetleri ile şenliğe katılan Kürt kadınları ve çocukları ise, "Kadınız, savaşa şiddete karşıyız", "Kadınız barıştan yanayız" dövizleri taşıdılar. Özellikle yaşlı kadınların şenliğin en önünde enerjileri tükenmeden halay çekip slogan atmaları dikkat çekti. Barış Anaları da "Biz anayız barıştan yanayız" pankartları ile sahnenin önünde yerlerini aldılar. Bu arada şenlik alanına girişte özellikle kadın ve çocuklar polis tarafından uzun uzun, detaylı bir şekilde arandı. Kalabalık nedeniyle zaman zaman izdiham yaşanırken bu sırada bayılan kadınlara ise sağlık ekipleri müdahale etti.

Savaşa lanet Şenlik boyunca yapılan konuşmalarda ABD'nin Irak işgali lanetlenirken, Türkiye'de de yeniden alevlendirilen çatışma ortamının son bulması için çağrılar yapıldı. Tertip Komitesi adına söz alan İHD İstanbul Şube Başkanı Hürriyet Şener, "Dünyanın heryerinde barış tesis edilene kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi haykırmak için buradayız" diyerek, egemen güçler tarafından kaosun sürdürülmek ve insani değerlerin yok edilmek istendiğinin altını çizdi. "Halkların kendi kaderlerini kendilerinin belirleme hakkı yok sayılıyor. Ortadoğu'da halk kan ağlıyor. yaşadığımız coğrafyada da yıllarca süren savaşın acıları tazeliğini koruyor" diyerek şöyle devam etti: "Çatışma ortamı alevlendiriliyor. Yine gözü yaşlı anneler çocuklar görmeye başlıyoruz. Artık yeter diyerek buradan sesleniyoruz. Savaş zulüm, işkence, işsizlik ve yoksulluk demektir. Savaşlarda en çok zarar gören yine kadınlar oluyor. Gerilla ailelerinin, asker ailelerinin acısı hepimizin acısıdır. Kürt sorununda diyolağa dayalı barış yoluna gidilsin". KESK Genel Başkanı Sami Evren Rusya'da yaşanan ve yüzlerce çocuğun öldürülmesi ile sonuçlanan saldırıyı lanetledi. Evren'in sözleri onbinlerden karşılık buldu. "Sadece Rusya değil dünyanın çeşitli yerlerinde her dakika bir insan öldürülüyor. Irak'ta her gün 50-60 insan ABD tarafından, işgalciler tarafından öldürülüyor. Bunlara sessiz kalacak mıyız?" diye soran Evren, "ABD'nin, emperyalistlerin ve onların uşaklarının katliamlarına itiraz ediyoruz. Nükleer silahların geliştirilmesine, silah tüccarlarının beslenmesine hayır diyoruz. Türkiye'de de artık Kürt sorunu çözülmelidir. Barışa uzanan elimizi kimse boşta bırakmasın" dedi. Şenlik Çetin Orhaner, Grup Vardiya, Koma Agire Jiyan, Uğur Karataş ve Reşo'nun türküleri ile sona erdi.

ÖNCEKİ HABER

Beyoğlu Buluşması'nda son hafta

SONRAKİ HABER

YARSAV Eski Başkanı Eminağaoğlu: YSK kendi iptal nedenini değiştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa