06 Eylül 2004 01:00

Yeni hedef Samarra

Amerikan işgal ordusu, Felluce ve Necef'in ardından Samarra kentinde de büyük bir saldırıya hazırlanıyor. Kukla Başbakan İyad Allavi, kentteki direniş liderlerini teslim olmaya zorlama çabasında.

Paylaş
Irak'ın orta kesimlerindeki Samarra kentinde direnişçiler ve halk, son beş aydır ABD tarafından atanan yöneticilerin neredeyse tamamını görevden aldı. Bu görevlilerden bazılarının Amerikalı işgalciler ile işbirliği yaptıkları için idam edildiği kent, uzun süredir Amerikan askerleri ve onlara bağlı "Irak ordusu" için "yasak bölge" konumunda. Samarra, Necef, başkent Bağdat ve Felluce gibi birçok kentte işgalcilere duyulan büyük öfke, ocak ayında yapılması planlanan ABD güdümlü seçimlerin önündeki en büyük engel olarak görülüyor.

Yüzbaşının itirafı Amerikan ordusundan Yüzbaşı Scott Synowiez "Samarra'ya rahat giremediğimiz doğrudur. Oraya her girdiğimizde saldırıya uğruyoruz" diyerek kentteki durumu kendileri açısından özetliyor. Amerikan ordusu Felluce ve Necef'teki kararlı direnişi ve verdikleri kayıpları göz önüne alarak, şimdilik Samarra'ya büyük bir askeri saldırı düzenlemekten imtina ediyor. Bu dönemde devreye, Başbakan İyad Allavi giriyor. Allavi, geçtiğimiz hafta içinde, "direniş liderleriyle görüştüğünü" açıklamıştı. Görüşülen kişilerin büyük bir bölümünün Samarra'dan olduğu belirtiliyor.

Silah tehditli 'diplomasi' Allavi, son olarak geçtiğimiz cumartesi günü direniş üzerinde etki sahibi olan 11 dini lider ile görüştü. Pazar günü Müslüman Din Adamları örgütü, Samarra'nın en büyük camilerinden birinde bir toplantı yaparak, direnişçilere savaşmaktan vazgeçmeleri çağrısında bulundu. Tüm bunlar olurken Amerikan askerleri kent dışındaki bekleyişlerini sürdürüyorlardı. Amerikalı yetkililer, Allavi'nin görüşmeleri sonuçlandıramaması halinde kente saldıracakları açıkça ifade ettiler.

Yönetim direnişte Irak'ın tarihi kentlerinden biri olan Samarra'da 250 bin insan yaşıyor. Şehir halen 500 kadar direnişçinin kontrolü altında. Direnişçiler polis merkezini ve hükümet binalarını yıktılar. Polis şefi, ve kentin belediye başkanı halen kentte ve görevlerinin başında, ama herhangi bir otoriteleri yok. Kent Konseyi Başkanı da geçen hafta istifa etti. Bir süre önce kentte Amerikan askerleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık elli direnişçi ve sivil ölmüş, Amerikan saldırılarında sivillere ait 13 ev yıkılmıştı.


GÜNEY AFRİKA'NIN IRKÇI ASKERLERİ IRAK'TA Güney Afrika'da, ırkçılık (apartheid) döneminde görev yapan çok sayıda emekli askerin, paralı asker olarak Irak'a gittiği belirlendi. Güney Afrika ordusundan emekli olan Robert Hammond adlı asker, 'iş görüşmesi için' Irak'a gitmek üzere yola çıkarken havaalanında yakalandı. Askeri mahkemede yargılanacak olan Hammond; izinsiz ayrılma, yolsuzluk, izinsiz ek gelir elde etme gibi suçlardan yargılanacak. Güney Afrika Savunma Bakanlığı, bir süre önce, askerlerinin Irak'ta çalışmasının yasak olduğunu açıklamıştı. Kaynaklar, Irak'ta Güney Afrikalı askerden çok polisin bulunduğunu, ancak henüz hiçbirinin yakalanmadığını belirtiyor. Irak'a sözleşmeli asker olarak giden bir Güney Afrikalı askerin geçtiğimiz hafta sonu bir çatışmada yaşamını yitirdiği bir diğerinin ise yaralandığı ortaya çıktı.

ÖNCEKİ HABER

Beslan'da kanlı bilanço

SONRAKİ HABER

Erdoğan "oy çalındı" iddiasında ısrarcı: Oy hırsızlığı tam bir felakettir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa