05 Eylül 2004 01:00

Kadınlar arasında bir köprü...

Uçan Süpürge kadınlar arasında köprüler kurmaya devam ediyor. Bugüne kadar 25 ilde binlerce kadınla buluşan Uçan Süpürge, rotasını Doğu Karadeniz'e, ardından da Doğu ve İç Anadolu bölgelerine çevirdi.

Paylaş
Uçan Süpürge Kadın Kuruluşu daha önce başlattığı 'Köprüler Kuruyoruz' projesi çerçevesinde bu kez Doğu Karadeniz, Doğu ve İç Anadolu bölgelerine gidiyor. Kadınlar arasında köprüler kurmayı hedefleyen proje kapsamında kadınların hayat hikayelerinden oluşan bir belgesel çekilecek ve belgesel proje bitiminde gösterime sunulacak. Bugüne kadar 25 ilde binlerce kadınla buluşan Uçan Süpürge, rotasını Doğu Karadeniz'e, ardından da Doğu ve İç Anadolu bölgelerine çevirdi. Buralarda kadınlara yönelik belgesel film gösterimleri düzenleyecek olan Uçan Süpürge, kadınların öykülerini dinleyip filme kaydedecek. Proje bittiğinde tamamlanacak olan belgesel, Uçan Süpürge'nin kadınlara armağanı olacak.

Farklı yaşamlara tanıklık Yerel yönetimlerle işbirliği içinde kadınlara yönelik belgesel film gösterimleri ve sohbet toplantılarını içeren "Köprüler Kuruyoruz" projesi, 8 Eylül 2004 tarihinde yeniden start alıyor. Projenin üçüncü etabında Uçan Süpürge, rotasını Doğu Karadeniz'e, ardından da Doğu ve İç Anadolu bölgelerine çevirdi. Proje kapsamında sırasıyla Sinop, Samsun, Giresun, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Doğubeyazıt, Ağrı, Bayburt, Sivas, Tokat, Yozgat, Çorum ve Çankırılı kadınlarla buluşacak olan Uçan Süpürge, farklı coğrafyalardaki kadın yaşantılarına tanıklık edip kadınların öykülerini dinleyecek. Kadın kuruluşu Uçan Süpürge, 2003 yılının sonlarına doğru başlattığı "Köprüler Kuruyoruz" adlı projeyle Mardin'den Samsun'a, Antalya'dan Hakkari'ye dek uzanan bir harita çizmiş, bu haritanın kadınlarının da yüzlerini ve seslerini filmlerde toplamıştı. "Köprüler Kuruyoruz" projesi, farklı il ve bölgelerdeki kadınların, tüm farklılıklarına karşın "kadın" ortak paydasında buluşmaları, birbirlerine deneyimlerini aktarmaları için ortam yaratmak, kadınları yerel yönetimlerle buluşturarak sorun, talep ve beklentilerini dile getirmelerine olanak tanımak amacını taşıyor. Her kesimden kadının katıldığı etkinlikte, 2 film gösteriliyor. Filmlerden ilki, kız çocuk dünyaya getirdiği için dışlanan ve şiddet gören kadınların öyküsünü anlatırken, ikinci film, köyünde yaptığı keçeleri yurt dışına pazarlayan bir kadının başarısını örnekliyor. Biri olumlu, biri de olumsuz bu 2 filmi hep birlikte izleyen kadınlar, gösterimin ardından yapılan sohbette, izledikleri filmleri kendi yaşantıları ve deneyimleri üzerinden yorumluyor. Bu sohbetlerle hayatında belki de ilk kez bir araya gelen kadınlar sıkıntılarını ya da sevinçlerini paylaşıyor, ortak bir güç oluşturuyorlar. Ayrıca kadınlar sohbete katılan yerel yönetim temsilcisine sorunlarını aktarma fırsatı buluyor ve çözüm arıyor.

ÖNCEKİ HABER

Seyit Akkuş toprağa verildi

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa