04 Eylül 2004 21:00

Eğitim Bir-Sen'den 'kuruşlu' talep

Memur-Sen'e bağlı Eğitim Bir-Sen üyeleri Abdi İpekçi Parkı'nda yaptıkları eylemle, toplu görüşmeler öncesi taleplerini dile getirdiler.

Paylaş
Memur-Sen'e bağlı Eğitim Bir-Sen üyeleri Abdi İpekçi Parkı'nda yaptıkları eylemle, toplu görüşmeler öncesi taleplerini dile getirdiler. Eğitim Bir-Sen'liler henüz Yeni Türk Lirası'na geçilmediği halde isteklerini "kuruş" üzerinden talep ettiler. Memur sendikaları ile hükümet arasında sürdürülecek toplu görüşmelerin 15 Eylül'de başlayacağını hatırlatan Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, toplusözleşme hakkı, ücretlerin ve çalışma şartlarının çalışanlarla birlikte belirlenmesini istedi. Öğretmenlerin ve diğer eğitim çalışanlarının aldıkları komik ücretleri tahtada tablo ile gösteren Gündoğdu, alternatif isteklerini kuruş ve lira olarak sıraladı. Hükümetin bu tabloyu iyi inceleyip, dikkate alması gerektiğini ifade eden Gündoğdu, aksi halde Memur-Sen'in ülke genelinde eylemlere başlayacağını söyledi. Gündoğdu, tüm memurlara sicil affı da talep etti.

Parasız eğitim İngiltere Başbakanının kendileri için üç önemli şeyi "eğitim, eğitim, eğitim" olarak sıraladığını hatırlatan Ahmet Gündoğdu,Türkiye'de ise eğitimin Başbakanın 300'üncü önceliğinde bile yer almadığını vurguladı. Türkiye'de eğitimin sınava, ticarete, dershaneye endeksli yürütüldüğünü kaydeden Gündoğdu, oysa eğitimin sosyal devletin gereği olarak parasız verilmesi gerektiğini ifade etti.

ÖNCEKİ HABER

Sendikalardan Kılıç'a tepki

SONRAKİ HABER

Berkin Elvan'ın vurulduğu yere ait keşif raporu: Rapor var, tespit yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa