04 Eylül 2004 21:00

Tarımın aynası: Tarım Fuarı

8'inci Agrotec Tarım Fuarı, Ankara'da üreticilerin ve firmaların katılımı ile açıldı. Fuar, Türkiye tarımının, alıcısı ile satıcısı ile içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdi.

Paylaş
Ankara'da açılan 8'inci Uluslararası Tarım Fuarı, Türkiye tarımının ve üreticisinin resmi oldu. Fuarda değeri 100 milyarları aşan son teknoloji ürünü tarım aletleri sergilenirken, üreticiler hayatlarında belki bir kez daha dokunamayacakları bu teknoloji harikalarına fuar alanında dokunmakla, bakmakla, traktörlerin koltuklarına bir kez oturmakla yetindi. 8 yıldır düzenlenen Agrotec 2004 Tarım Fuarı'nda teknolojinin son harikası her türlü tarım aleti, üreticilerin Türkiye'nin dört bir tarafında ürettiği ürünler sergilendi. Fuarda, tarım ile ilgili çok sayıda firma stand açarak, üreticilere ürünlerini tanıttı. Ancak, fuara gelen üreticilerin çoğu, standları gezerek, broşür topladı. Fuarın gözdeleri ise son teknoloji harikaları, bilgisayarlı, traktörlerdi. Fiyatları 140 milyar lirayı bulan traktörleri enine boyuna inceleyen üreticiler, bir anlık da olsa traktörlere binmenin tadını çıkardı. Fuarda, tarım aletlerinin en ucuzu 1-2 milyardan başlarken, teknoloji harikası traktörlerin fiyatı 30 milyardan 140 milyar liraya kadar çıkıyor. Ankara Gümüşoluk köyünden Kemalattin Oğuz, fuarda satılan tarım aletlerini kullanmalarının olanaklı olmadığı dile getirerek, "Geçen yıl 360 bin liraya verdiğimiz buğdayı bu yıl 310 bin liraya verdik. Mahsülümüzü satamıyoruz, Ofis bu yıl alım yapmadı. Nasıl neyle alalım" diye sordu. Oğuz, üretici için bu tip fuarların sadece seyirlik olduğunu ifade ederek, bu aletleri ancak ağaların alabileceğini söyledi.

'Tarım Bakanı sadece konuşuyor' Ankara'nın Yenihöyük köyünden Nihat Uslu üreticinin ürününü hiçbir zaman değerinde satamadığını ifade ederek, "Tohumluk ve gübre alırken, peşin para istiyorlar. Geçen yıl gübre 350 bin lira idi, bu yıl 500 bin liraya çıktı. Ama biz buğdayı bu fiyatın çok çok altında satıyoruz. Yem fiyatları geçen yıl 13 milyondu bu yıl 23 milyon, et geçen yıl 9 milyondu, bu yıl 8 milyon. Destekler de zamanında ödenmiyor" dedi. Aynı köyden Hasan Ocak ise geçen yılın fiyatları ile bu yılın fiyatlarının karşılaştırılmasını isteyerek, ürünlerini her geçen yıl daha ucuza sattıklarını söyledi. "Tarım Bakanı sadece konuşuyor" diyen Ocak, 70'li yıllarda bir kilo buğday ile bir litre mazot alındığını, ancak bugün 1 litre mazot için 5 kilo buğday satmak zorunda olduklarını söyledi. Ocak, "Bizim Avrupa'daki üreticilerle yarışmamızı istiyorlar. Avrupa'daki üreticiler ile yarışmamız için bu aletleri kullanmamız gerekiyor" dedi. Başak Traktör firmasının bayiiliğini yapan Mehmet Yıldırım ise bu yıl diğer yıllara göre satışlarının çok daha kötü olduğunu ifade ederek, üreticinin ürününün bu yıl para etmediğini bu nedenle üreticinin eline para geçmediğini dile getirdi. Yıldırım, satış yapamadıklarını anlatarak, üreticinin her yıl daha kötüye gittiğini, bunun da kendi satışlarını doğrudan etkilediğini söyledi.

ÖNCEKİ HABER

Lahud'un görev süresi uzatıldı

SONRAKİ HABER

UNISON Konferansı'nda Türkiye'deki baskılar konuşuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa