03 Eylül 2004 21:00

Kayıt parasına kılıf

Diyarbakır'daki bazı okullarda, velilerden posta pulu ve bir top kağıt istenmesi, 'Kayıt parası kılık mı değiştirdi?' sorusunu gündeme getiriyor.

Paylaş
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, kayıt parası alınmaması konusunda okullara genelge gönderilirken, çocuklarını okula kaydettirmek için giden veliler bu kez de farklı bir uygulama ile karşılaştı. Diyarbakır'daki bazı okullarda kayıt parası yerine velilerden posta pulu ve bir top kağıt isteniyor. Velilerden alınan posta pulunun daha sonra postanede paraya çevrildiğini ifade eden Eğitim Sen Diyarbakır Şube Sekreteri Medeni Alpkaya, "Öğrencilerden alınan top kağıtlar eğitim-öğretim yılı boyunca hangi yazışmada kullanılacak?" diye sordu. Vatandaşlardan şikâyetler aldıklarını belirten Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi, kayıt sırasında velilerden, koşul olarak öne sürülen kırtasiye malzemelerinin alınmasının yasal olmadığına dikkkat çekti. Kağıt ve pul parasının daha sonra postanede paraya çevrildiğini öne süren Şube Sekreteri Medeni Alpkaya, velilere seslenerek bu malzemelerin alınmamasını istedi.

'Çocuğa gerekiyormuş' Eğitim Sen bu uyarılarda bulunurken; kayıt sırasında görüştüğümüz velilerin bir kısmı kayıt parasının kabul edilmez olduğunu ancak pul ile kağıt parasını "mecburen" vermek zorunda olduklarını dile getirdi. Bazıları ise anlam veremedi. Çocuklarını, Namık Kemal Lisesi'ne kaydettirmek için gelen velilerden bir çoğu, kayıt parası gibi bir durumun söz konusu olmadığını ancak pul ve kağıt parası alınmasının bir kayıt koşulu olarak öne sürüldüğünü ifade ettiler. Gazetemize konuşan Hamza Özer adlı veli, bu durumdan rahatsız olmadığını dile getirdi. Özer, "Ne yapsınlar. Çocuklara kağıt gerekiyormuş. Biz de alıyoruz. Hem kimden alsınlar ki" dedi. 8 çocuğu olduğunu ve geçim sıkıntısı yaşadıklarını belirten Özer, çocuklarının kırtasiye malzemelerini karşılamakta zorlandığını ifade etti.

Anlam veremediler İki çocuğunu okula kaydettirmek için gelen Halise Turgut adlı veli ise, okulda alınan her türlü para ve malzemeye karşı olduklarını ancak kendilerinin kayıt için bunları yerine getirmeye mecbur olduklarını ifade etti. Bir top kağıt ile posta pulu aldıklarını belirten Turgut, "Bizim çocuklar, hem çalışıyor, hem okula gidiyor. Evi geçindirmek için para bulamıyoruz. Okul başladı, bir sürü masraf kapımızda. Biz de anlamadık bu kadar pulu, kağıdı öğrencilerden alıp ne yapıyorlar?" diye konuştu. Uygulamaya tepki gösteren Zülküf Yüksel adlı veli de, "Bizden aldıkları kağıdı ne yapıyorlar? Ben kağıt alıyorum, yazılı yapıldığı zaman yine benim çocuğumdan kağıt parası isteniyor. Bir top kağıt 6 milyon lira. Pul parası 8 milyon 400 bin lira" dedi. Okuldaki öğrenci sayısına göre ortalama bir hesap yapan Yüksel şöyle devam etti; "Burada yaklaşık 5 milyar para ortaya çıkıyor. Bu para kimin cebine gidiyor?" Konu hakkında görüştüğümüz okul müdürü Fethi Doğantekin ise, velilerden istenen pulların yazışmalarda kullanılacağını söyledi.

src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


'Alımlar kontrol altında' Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, yabancıların Türkiye'de taşınmaz mal edinmesinin çok açık ve net şekilde izlendiğini ileri sürerek, "Bu iş başıboş değil" dedi. Adlı, son zamanlarda basında yer alan yabancıların Türkiye'de gayrimenkul edinmesine ilişkin haberlere açıklık getirmek amacıyla, Genel Müdürlük binasında bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye'de her isteyen kişinin istediği yerde, istediği şekilde gayrimenkul alamadığını iddia eden Adlı, "Bu iş çok titiz şekilde, hem hükümet hem ilgili kuruluşlar tarafından koordinasyonlu ve sağlıklı şekilde izlenip, değerlendiriliyor" diye konuştu.

30 hektar ile sınırlı Adlı, yasa ile bu kişiler ve şirketlerin Türkiye'de edinebileceği alanın 30 hektar ile sınırlandırıldığını ve bu miktarın, ancak hükümet izni ile aşılabildiğini söyledi. Kanun değişikliğinin yapıldığı 2003 yılından bu yana, Tapu kayıtlarına geçen yabancıların satın aldığı taşınmaz malların bedelinin 44 trilyon lira olduğunu bildiren Adlı, bunun Merkez Bankası reel kayıt değerinin ise 600 milyon dolar olduğunu söyledi. Bugüne kadar Türkiye genelinde 45 bin 252 yabancı uyruklu gerçek kişilerin 43 bin 307 adet taşınmaz edindiğini belirten Adlı, bunun 15 bin 908'inin arsa, arazi, 4 bin 526'sının binalı arsa, 22 bin 873'ünün de bağımsız bölüm olduğunu kaydetti.

269 bin 296 dönüm yabancıların elinde Türkiye'nin 780 bin kilometrekarelik toplam yüzölçümünden yabancıların mülkiyetinde olan alanın 269 bin 296 dönüm olduğuna söyleyen Adlı, yabancıların taşınmaz mal ediniminin 2004 Ağustos ayı itibarıyla, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 26 artarak 3 bin 564 adet olarak gerçekleştiğini bildirdi.

İsraillerin malı yok Resmi kayıtlara göre GAP bölgesinde İsrail uyruklular adına kayıtlı bir taşınmaz bulunmadığını söyleyen Adlı, Türkiye genelinde ise toplam yüzölçümü 63 dönüm olan 133 adet taşınmaz malın, 101 İsrail uyruklu kişiler tarafından edinildiğini kaydetti. Adlı, ancak yabancı isimli kişilerin ülkede aldığı en büyük alanın 19 dönüm olduğunu söyledi.


KİM NE KADAR MAL EDİNDİ Adlı'nın verdiği bilgilere göre 2644 sayılı Tapu Kanunu'nun yürürlükte olduğu 1934 tarihinden Temmuz 2003 tarihine kadar, toplam 58 ülkenin 38 bin 229 vatandaşı tarafından, 37 bin 336 adet taşınmaz mal edinildi. Yabancı gerçek kişiler tarafından edinilen taşınmaz malların toplam alanı ise 265 bin 872 dönüm. Bu alanın büyük kısmı da Suriye uyrukluların Hatay, Gaziantep, Kilis bölgelerindeki taşınmaz malları. Yasa değişikliliğinin yürürlüğe girdiği 19 Temmuz 2003 tarihinden günümüze kadar da, toplam 48 ülkenin 7 bin 138 vatandaşı tarafından 6 bin 80 adet taşınmaz mal edindi. Bunun 5 bin 713'ünün satış, 445'inin ise intikal ve miras gibi farklı nedenlerle edinilen mallardan oluştu. Kanun değişikliği yürürlüğe girmeden önceki dönemde, Türkiye'de en fazla taşınmaz mal edinen 10 ülkenin başında 12 bin 355 adet taşınmaz mal ile Yunanistan bulunuyordu. Yasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği 2003 tarihinden itibaren de, Türkiye'de en fazla taşınmaz mal edinen ülkelerin başında 2 bin 402 adet taşınmaz ile İngiltere, bin 428 adet taşınmaz ile Almanya, 482 adet taşınmaz ile de Hollanda bulunuyor. En çok taşınmaz edinilen illerin başında ise Antalya, Muğla ve Aydın gibi turistik bölgeler geliyor.

ÖNCEKİ HABER

MOSSAD'la görüştüler
   Arafat'la görüşmediler

SONRAKİ HABER

İstanbul Havalimanında çalışana hakaret eden kadına 1740 lira para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa