03 Eylül 2004 21:00

Sadr'dan Bağdat'a ateşkesi ihlal suçlaması

İşgal karşıtı Şii lider Mukteda Sadr, Bağdat hükümetine bağlı polis güçlerinin Necef'te varılan anlaşmayı çiğnediğini belirtti.

Paylaş
Iraklı Şii lider Mukteda Sadr, Bağdat hükümetine bağlı Irak polisinin, Necef kentinde varılan anlaşmaya uymadığını bildirdi. Sadr'ın sözcüsü, polisin Necef'te operasyonlar düzenleyerek Sadr yandaşlarını tutukladığını belirterek, "Necef'te olup bitenler Ayetullah Ali Sistani'nin isteklerine ve anlaşmanın şartlarına terstir" açıklamasını yaptı. Açıklamada ayrıca, ABD askerlerinin tanklarını Hz. Ali Türbesi önüne konuşlandırdığını, bunun da anlaşmanın ihlali anlamına geldiği kaydedildi.

Boru hattına büyük saldırı Bu arada, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattının Irak tarafındaki bölümüne düzenlenen sabotaj nedeniyle Kerkük'ten ham petrol sevkiyatı tamamen durdu. Kuzey Petrol Şirketi'nden güvenlik şefi Ahmed Hasan Gafif, "Bir buçuk yıl önce Irak'ın petrol altyapısına karşı saldırı düzenlenmeye başlanmasından beri yapılan bu en büyük sabotajın ardından Türkiye ile olan boru hattı kapatıldı. Bu hattın kapasitesi günde 600 ila 800 bin varildi" diye konuştu. Hattın civarındaki köylerin tahliye edildiği ve Tikrit-Bayci-Kerkük karayolunun trafiğe kapatıldığı kaydedildi. Sabotajın ardından başlayan yangın sürüyor.

Kimyasal saldırı iddiası Iraklı direniş grupları ise, Bağdat'ın kuzeyindeki Balad kasabasında bulunan ABD askeri kampına kimyasal silahlarla saldırı düzenlediklerini öne sürdü. Irak direnişine yakın bir internet sitesinin haberine göre, saldırıda çok sayıda Amerikan askeri öldü. Direnişçiler, "taktik kimyasal başlıklarla" yükledikleri Katyuşa roketlerinin vurduğu kamptaki ölü ve yaralıların, iki Blackhawk helikopteri tarafından ancak beş seferde taşınabildiğini bildirdi. Söz konusu internet sitesi; direnişçilerin daha önce de Ramadi ve Musul'daki ABD üslerine kimyasal silahlarla saldırı düzenlemiş olduğunu öne sürdü. ABD'ye bağlı çalışan Irak milli muhafızları da, Bağdat'ın güneyinde 7 kişiyi öldürdü. İçişleri Bakanlığı'ndan Albay Adnan Abdulrahman, Bağdat'ın 40 kilometre güneyindeki Latifiye kasabasında çıkan çatışmada 7 muhafızın yaralandığını söyledi. Amerikan AP ajansının Iraklı şoförü, perşembe günü Bağdat'ta öldürüldü.

Ilımlı şeyhten 'cihad' fetvası Diğer yandan, İslam dünyasında "ılımlı" olarak tanınan Mısırlı bir din adamı, Irak'taki Amerikalılara karşı savaşmanın "dini görev" olduğunu söyledi. Katar'da yaşayan Şeyh Yusuf el Karadavi, salı akşamı Kahire'den verdiği fetvada, "ABD askeri ve sivil Amerikalılar, ülkemizi işgal etmeye gelmiştir. Onlarla savaşmak görevdir" dedi. El Karadavi, bununla birlikte, rehin alınan iki Fransız gazetecinin derhal serbest bırakılmasını talep etti ve "Eğer onları kaçıranlar İslam'ın saygınlığına biraz önem veriyorlarsa, hemen serbest bırakmalılar. Fransız gazetecilerin Irak'taki varlığı, haber üzerindeki Amerikan tekelini kırmıştı" diye devam etti. Gözlemciler, Georges Malbrunot ve Christian Chesnot'un her an bırakılabileceğini belirtiyorlar.


TÜMTİS: Hükümet duyarsız Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası (TÜMTİS), hükümetin Irak'ta öldürülen Türk vatandaşı şoförler konusunda duyarsız davranmasını eleştirdi. Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, sendikasızlaştırma ve işten çıkarma uygulamaları nedeniyle artan işsizlik ortamında emekçilerin Irak'a gittiği belirtilerek, Irak'ta faaliyette bulunan Türk şirketler tarafından gidenlere boş senet imzalatıldığı, bu şekilde ülkede kalmaya zorlandıklarına dikkat çekildi. Böylece şirketlerin işçilerin kanı üzerinden kâr etmeyi sürdürdükleri, hükümetin ise Irak'a seferleri durdurmak yerine "Irak'ta Türkler'e yönelik saldırıların ardında farklı sebepler arıyoruz" diyerek konuyu saptırmaya çalıştığı kaydedildi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'İşkencede hiçbir sınır yoktu'

SONRAKİ HABER

Bush savaş için 4 yıl daha istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa