02 Eylül 2004 21:00

Tekstil patronlarına uyarı

Yaptıkları eylemle kazanılmış haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerini bildiren tekstil işçileri, konfederasyon ayrımı yapmaksızın tüm işçilere birleşme çağrısı yaptılar.

Paylaş
Tekstil işçileri, 20. Dönem grup toplusözleşme görüşmelerinde kazanılmış haklarına yönelik saldırıları protesto etti. İnönü Parkı'nda eylem yapan BOSSA ve MENSA işçilerine TEKSİF Adana Şubesi, DİSK Bölge Temsilciliği, Genel-İş 2 No'lu Şube, ESM ve EMEP'de destek verdi. Sabah erken saatlerde toplanmaya başlayan tekstil işçileri, "Yaşasın örgütlü mücadelemiz", "İş ekmek yoksa barış da yok", "Yaşasın sınıf dayanışması", "Direne direne kazanacağız", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek" sloganları attılar.

'Haklarımızı vermeyiz' DİSK/Tekstil MENSA ve BOSSA şubeleri adına konuşan BOSSA Şube Başkanı Recep Türkyılmaz, TİS görüşmelerinde patronların işçileri açlığa ve sefalete sürüklemeye çalıştığını dile getirdi. Patronların, en küçük temel hüküm maddelerinden ikramiye ve gıda yardımı gibi sosyal haklara kadar saldırıda bulunduğunu kaydeden Türkyılmaz, "Bedel ödenerek aldığımız haklarımızı vermeyiz" dedi. Türkyılmaz, "Bunların kaybı ile çalışan işçilerin hem kıdem tazminatı yüzde 40 oranında düşecek hem de daha az SSK primi yatırılacağı için emeklilik maaşı da az bağlanacaktır" diye konuştu.

'Birleşelim' Patronların sıkıştıkları her yerde, 'isterseniz mevcut çalışanların haklarına dokunmayalım. Ama yeni işe girecek olanlara bu sosyal hakları vermeyelim' dediklerini aktaran Türkyılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunun sonucu mevcut çalışanların yok olması demektir. İşverenler bu kez sosyal hakları olan işçileri atmak için birbirleri ile yarışacaklardır. Bizler insanca yaşamak için çalışıyoruz ve haklarımızı da vermeyeceğiz" dedi. DİSK, Türk-İş, Hak-İş ayrımı yapmadan, BOSSA- MENSA demeden işçilerin birleşmeleri gerektiğine dikkat çeken Türkyılmaz, "Tüm işçi arkadaşlarımızı haklarımıza sahip çıkmaya, bu yolda mücadele etmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

GAZİANTEP

SONRAKİ HABER

Beşiktaş'ta karar asıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...