02 Eylül 2004 21:00

Rehine eylemi sürüyor

Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya'da bir okulu basan saldırganlar, yüzlerce kişiyi rehin tutmaya devam ediyor. Rehine eylemi ikinci gününü geride bırakırken, eylemcilerin elinde 132'si çocuk 354 kişinin bulunduğu açıklandı.

Paylaş
Rusya'ya bağlı Kuzey Osetya'da bir okulu basan saldırganlar, yüzlerce kişiyi rehin tutmaya devam ediyor. Rehine eylemi ikinci gününü geride bırakırken, eylemcilerin elinde 132'si çocuk 354 kişinin bulunduğu açıklandı. Önceki günkü ilk saldırı sırasında 7 kişinin öldüğü kesinleşti.

Üç Türk vatandaşı Rehin tutulanlar arasında 2'si çocuk 3 Türk vatandaşının bulunduğu öğrenildi. Rehin alınanların İstanbul'daki akrabası olan Avukat Danış Akpolat, dayısı Seyfi Doğan'ın Anetta Gadiava Doğan ile Türkiye'de evlendiğini söyledi. Türkiye'de bir süre kaldıktan sonra Kuzey Osetya'ya yerleşen Doğan ailesinin 8 yaşında Alana ve 1 yaşında Milena adlı iki kız çocukları bulunduğunu anlatan Akpolat, Anetta Gadiava Doğan'ın da Türk vatandaşlığına geçtiğini belirtti. "Her ölülerine karşılık 50 çocuğu öldüreceklerini" söyleyen saldırganlar, İnguşetya'da tutuklu bulunan Vahhabilerin bırakılmasını ve Rus ordusunun Çeçenya'dan çekilmesini talep ediyor. Saldırganlarla temas kurmayı başaran New York Times'ın Moskova muhabiri ise, eylemin "Riyadus-Salikhin Çeçen Şehitler Keşif ve Sabotaj Tugayı"na mensup olduğunu yazdı. Savaş ağası Şamil Basayev tarafından kurulan söz konusu grubun El Kaide ile ilişkili olduğu öne sürülüyor. Aynı örgüt, Ekim 2002'de Moskova'da bir tiyatroya düzenlenen baskını üstlenmişti. Söz konusu baskının ardından yapılan operasyonda 100'den fazla kişi öldü.

Arabulucu arayışı Çocukları canlı kalkan olarak okulun pencerelerine koyan, içeri gıda ve içecek girmesine izin vermeyen saldırganlar, Müslüman din adamlarının arabuluculuğunu da reddediyor. Bu nedenle Rus güvenlik servisi FSB, İranlı bir gazeteciye arabululuk önerdi. Merkezi Moskova'da bulunan El Alem televizyonunun muhabiri Abdullah İsa, öneriyi kabul ettiğini açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "en önemli şeyin çocukların hayatı olduğunu" vurgulayarak, bu aşamada askeri bir operasyon yapılmayacağını dile getirdi. Diğer Rus yetkililer de, olayı müzakere yoluyla çözmeye çalışacaklarının işaretini verdiler. Eylem nedeniyle Kuzey Osetya'da büyük bir tedirginlik hakim.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ve balıkçılar AĞ ATTI

SONRAKİ HABER

Savaş vaat ediyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...