01 Eylül 2004 21:00

Tekeller köle işçi istiyor

İsveçli işçi ve emekçileri tembellikle suçlayan büyük tekeller, saldırılarını artırarak sürdürüyor. Tekellerin temsilcileri sosyal güvenlik sistemini istismar etmekle suçladıkları işçilerden "fedakârca" çalışmalarını istiyorlar.

Paylaş
İsveçli işçi ve emekçileri tembellikle suçlayan büyük tekeller, saldırılarını artırarak sürdürüyor. Tekellerin temsilcileri sosyal güvenlik sistemini istismar etmekle suçladıkları işçilerden "fedakârca" çalışmalarını istiyorlar. Patronlar, istekleri kabul edilmediği taktirde işyerlerini kapatmakla tehdit ediyorlar. Emekçilere yönelik saldırılar, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle anılan Scandia tekelinin Genel Müdürü Leif Östling "İsveçlilerin bir tembeller topluluğu olmaya başladığını" ileri sürerek hastalık ve işsizlik kasasından yapılan ödentilerin yarıya düşürülmesini, patronların ödedikleri primlerin de azaltılmasını talep etti.

'Yoksa gideriz' Büyük şirketler, bu önlemler alınmadığı takdirde üretimlerini iş gücünün ucuz olduğu Polonya gibi ülkelere kaydırmak zorunda kalacaklarını ilan ettiler. Bu saldırılara metal, maden ve sanayi işkolunda faaliyet gösteren tekellerin şemsiye örgütü konumundaki Teknik Şirketi de katıldı. Genel Müdür Lennart Nilsson sosyal güvenlik sistemini çok cömert bulduklarını ve değiştirilmesini istediklerini açıkladı. Bu açıklamalardan birkaç gün sonra da ABB şefi Sten Jakopsson İsveç radyosunda yapılan bir söyleşide, Almanya'da çalışma saatlerinin ücretler artırılmaksızın artırıldığını, böylelikle üretim maliyetinin düşürüldüğünü, bu uygulamanın İsveç ve tüm OECD ülkelerinde gerçekleştirilmesini istedi. İsveç Ticaret Odası şef ekonomisti de işçilerden yeni toplusözleşme döneminde çalışma saatlerini düşürme talebinde bulunmamalarını istedi. Patronların yayın organı Dagens İndustri gazetesinde ise, sendikalara, daha önce olduğu gibi sorumlu davranma, çalışma saatlerinin azaltılmasını gündeme getirmemeleri çağrısı yapıldı. Sendika bürokratlarından işçileri daha az değil, daha fazla çalışmaya ikna etmeleri isteniyor.

Kârları arttı İsveç'in 19 büyük tekeli bu yılın ikinci çeyreğinde kârlarını katladılar. Bu tekellerin başlarında bulunan şeflerin ücretleri de ortalama yüzde 10 civarında artırıldı. Böylece şeflerle işçilerin ücretleri arasındaki uçurum daha da arttı. Scandia'nın kârı 300 milyar artarak 2.7 milyar krona yükseldi. Boliden yüzde 342, Trelleborg yüzde 237, SSAB yüzde 163 oranında kârlarını artırırken, Volvo da kârını yüzde 83 oranında artırdı.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İşsizlik artacak!

SONRAKİ HABER

Memur-Sen'in talebi yüzde 17

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...